Rijád - Američané přesvědčili jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, aby se nevracel do své země. S odvoláním na nejmenované americké zdroje to napsal panarabský list Aš-Šark al-Avsat, který sídlí v Londýně.
Zpráva přišla den poté, co byl Sálih propuštěn z nemocnice v saúdském Rijádu, kde se téměř dva měsíci léčil z následků zranění, jež utrpěl 3. června v Jemenu po výbuchu granátu.
Jemenští představitelé ale tvrzení listu Aš-Šark al-Avsat popřeli a opakovali, že prezident se vrátí do hlavního města Saná, v němž sílí boje mezi jemu loajálními jednotkami a bojovníky z kmenů, které se mu postavily a podporují opozici.
Od červnového výbuchu bomby v areálu prezidentského paláce probíhají stále častěji ozbrojené střety i v dalších jemenských regionech. Největší problémy působí vládě jemenská odnož Al-Káidy na jihu země.
Znejistěl Sálih?
List Aš-Šark al-Avsat ale zveřejnil zprávu, že Spojeným státům se podařilo donutit devětašedesátiletého jemenského prezidenta, aby ustoupil od svého slibu, že se po vyléčení vrátí do Saná a bude dál jednat s opozicí o budoucnosti své země.
Američanům k tomu údajně pomohl proces se svrženým egyptským prezidentem Husním Mubarakem, souzeným za přítomnosti televizních kamer v Káhiře.
Jemenského prezidenta pohled na zuboženého Mubaraka ležícího v soudní síni na lůžku ve speciální kleci velmi rozrušil.
Spojené státy se v posledních měsících od Sáliha, který byl do té doby jejich klíčovým spojencem v boji proti jemenské odnoži Al-Káidy, distancovaly.
Příčinou byla jeho neústupná snaha udržet se u moci. Sálih vládne Jemenu už přes třiatřicet let.
Podepiš a můžeš zůstat
Prezident navíc dostal podle Aš-Šarku od Saúdské Arábie podmínku, že nejprve musí podepsat smlouvu o urovnání situace v Jemenu, navrženou Radou pro spolupráci arabských zemí v Perském zálivu, a teprve poté mu bude dovoleno zůstat natrvalo v tomto království.
Sálih by výměnou za svůj souhlas měl zase získat větší imunitu pro sebe i svou rodinu pro případ, že by nějaký příští jemenský režim žádal jeho vydání.
List s odvoláním na své americké zdroje dále tvrdí, že Sálih se snažil jet na léčení do Německa, ale německá vláda mu sdělila, že s ním bude nakládat jen jako s běžným cizincem a nikoli hlavou státu.
V Saná již téměř šest měsíců probíhají masové demonstrace za odstoupení prezidenta. Jemenské hospodářství se kvůli tomu dostalo na pokraj krachu a panují obavy, že by se v této zemi mohli dostat k moci islamisté.