Armáda v Jemenu bojuje s Al-Káidou, mrtvých přibývá

ČTK ČTK
30. 7. 2011 23:05
Od pátku přišlo o život nejméně 42 lidí a desítky dalších byly zraněny

Saná - Při srážkách, do nichž byli zapojeni jemenští vojáci, údajní bojovníci teroristické sítě Al-Káida a příslušníci jednoho kmene, přišlo od pátku o život nejméně 42 lidí a desítky dalších byly zraněny.

S odvoláním na vojenské, místní a kmenové zdroje to v sobotu oznámila agentura AFP.

Šest vojáků a sedm údajných příslušníků Al-Káidy přišlo v noci o život, když v provincii Abján povstalci napadli vojenské stanoviště. Mezi zabitými jsou i dva plukovníci. Zranění utrpělo devět vojáků a čtyři radikálové.

Nedaleko hlavního města této provincie Zindžibáru přišlo 12 příslušníků jednoho kmene o život v boji s údajnými členy Al-Káidy. Dalších 17 bylo zabito, když armáda omylem ostřelovala dům, kam se před útokem Al-Káidy uchýlili.

Agentura AP s odvoláním na jemenského bezpečnostního činitele uvedla, že při útocích vládních letadel u Zindžibáru přišlo omylem o život dokonce 40 členů provládního kmene.

Jemen je baštou regionální odnože Al-Káidy, takzvané Al-Káidy na Arabském poloostrově, která se pro své cíle snaží využít nynějších, už několik měsíců trvajících protivládních nepokojů. V pátek její velitelé podle agentury Reuters vyhlásili úmysl útočit i v sousední Saúdské Arábii, která je hlavním světovým vývozcem ropy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy