Z vraku nacistické ponorky může uniknout rtuť. Norové ji chtějí v moři zalít betonem

Patrik Salát
10. 10. 2018 15:58
V roce 1945 nacistickou ponorku U-864 potopilo britské torpédo. Od té doby leží na mořském dně poblíž norského pobřeží s nákladem jedovaté rtuti.
Německé ponorky za druhé světové války. Ilustrační foto.
Německé ponorky za druhé světové války. Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Oslo - Na konci druhé světové války, 9. února 1945, vyrazila nacistická ponorka do Japonska s 67 tunovým nákladem tekuté rtuti určené k výrobě munice. Svého cíle ale nikdy nedosáhla.

U norského pobřeží ji zasáhlo britské torpédo. Ponorku typu U-864 rozpůlilo na dvě části. Její vrak byl objeven až v roce 2003 v hloubce 160 metrů nedaleko norského ostrova Fedje.

Místo, kde leží vrak nacistické ponorky U-864
Místo, kde leží vrak nacistické ponorky U-864 | Foto: Norman Einstein/Wikimedia Commons

Nyní hrozí nebezpečí, že by z vraku mohla uniknout rtuť ve větším množství a nenávratně poškodit životní prostředí. Norská vláda se proto rozhodla pro vybudování sarkofágu z písku a betonu na mořském dně, informoval německý týdeník Spiegel. Bude se do jisté míry podobat zakonzervovanému černobylskému reaktoru.

Původní plán na zakonzervování ponorky vznikl už v roce 2006. Kvůli nesouhlasu místních a riziku pro rybolov byl nakonec odvolán. Na místo toho měla ponorku vyzvednout na hladinu nizozemská společnost. Norské ministerstvo dopravy ale nyní tvrdí, že takový postup by byl příliš riskantní a nákladný.

Vláda se proto opět rozhodla pro zakonzervování vraku. Hodlá na to příští rok vyčlenit 3,5 milionu eur (téměř 90 milionů korun). Do roku 2020 by to mohlo být až 31,6 milionů eur (800 milionů korun). Konečné rozhodnutí ještě záleží na parlamentu.

S postupem vlády stále místní obyvatelé nesouhlasí. Ti stejně jako organizace zabývající se ochranou životního prostředí nadále podporují vyzvednutí zbytků ponorky z mořského dna.

Nálezy vraků ponorek na mořském dně nejsou v Severním moři nic neobvyklého. Poblíž Dánska byla například nalezena jedna z nejmodernějších nacistických ponorek U-3523. Několik dní před koncem druhé světové války ji potopili českoslovenští letci.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy