reklama
 
 

Potápěči u Koreje našli vrak lodě opředené legendami. Na palubě má být zlato za 130 miliard dolarů

20. 7. 2018 13:10
Ruská válečná loď Dmitrij Donskoj měla údajně vézt na palubě až 200 tun zlata.

Soul - Mezinárodní záchranný tým u břehů Korejského poloostrova nalezl trosky slavné válečné lodi potopené před 113 lety. Ruský křižník by měl na své palubě skrývat až 200 tun zlatých cihel a mincí v hodnotě 130 miliard dolarů. 

Plavidlo s názvem Dmitrij Donskoj se potopilo v bitvě u Cušimy v roce 1905 v jednom z klíčových bojů rusko-japonské války.

Zlato, které se má na palubě ukrývat, podle zvěstí a legend mělo být určeno k vyplácení mezd ruské tichomořské posádky. Akademici ale pochybují o tom, jestli je vůbec možné, aby válečná loď vezla tak cenný náklad.

Námořníci z jihokorejské společnosti Shinil Group ho minulou neděli objevili v hloubce více než 400 metrů nedaleko ostrova Ulleungdo, přibližně 100 kilometrů od pobřeží Jižní Koreje.

Tým expertů jako důkaz pořídil video i fotografie, na nichž jsou vidět značné škody způsobené nepřátelskými japonskými loděmi.

"Je vidět, že trup lodi byl při odstřelování značně poničen. Záď je úplně zlomená. Nicméně paluba je docela zachovalá," řekl nejmenovaný námořník čínskému deníku South China Morning Post.

Společnost Shinil Group také informovala, že pokud v lodi nalezne bohatství, polovinu daruje Rusku. Podle odhadů společnosti bude záchrana plavidla trvat až tři měsíce.

Loď se kvůli údajnému pokladu desítky let pokoušely nalézt japonské i jihokorejské námořní společnosti.

Opancéřovaná válečná loď brázdila mezinárodní vody od roku 1885. Byla dlouhá téměř sto metrů a její posádka mívala až 550 členů. Před bitvami v Tichém oceánu se plavila po Středozemním a Baltském moři.

Video: Čínská loď převezla tisíce tun nákladu

Unikátní čínská loď, která bez překládky převezla tisíce tun nákladu z řeky do moře. | Video: Reuters |  01:14

autor: Kristýna Pružinová | 20. 7. 2018 13:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama