Archeologové v Dánsku objevili vrak vzácné nacistické ponorky. Šla ke dnu dva dny před koncem války

ČTK ČTK
13. 4. 2018 14:09
Ponorka U-3523 nalezená u severního pobřeží Dánska platila za vůbec nejmodernější ponorku, kterou Německo za druhé světové války vyrobilo.
Podívejte se na animaci, která ukazuje, v jak neobvyklé poloze se ponorka nacházela. | Video:

Kodaň - Archeologové z jutského muzea v Dánsku nalezli u severního pobřeží vrak unikátní německé ponorky U-3523, kterou dva dny před koncem druhé světové války potopilo britské letectvo. V pátek o tom informovala dánská média.

"Byla to nejmodernější ponorka, kterou Němci za války vyrobili. Zcela moderní plavidlo, které předběhlo svou dobu," řekl ředitel Jutského muzea námořních válek dánské tiskové agentuře Ritzau.

Zmíněnou diesel-elektrickou ponorku typu XXI potopilo britské vojenské letectvo 6. května 1945 v úžině Skagerrak, která spojuje Baltské a Severní moře. Během druhé světové války měli Němci v aktivní službě jen dvě lodě tohoto typu. Ta druhá se v současné době nachází v severomořském přístavu Bremerhaven a funguje jako muzeum.

Na palubě ponorky zahynulo 58 členů posádky. Zda byl v plavidle ještě někdo další, se neví. Podle expertů je ovšem pravděpodobné, že v době, kdy se blížila kapitulace Německa, se ponorkou snažil uprchnout některý z vysoce postavených nacistických představitelů.

Po válce kolovalo mnoho zvěstí o tom, že nacističtí vůdci prchali z Německa s pomocí ponorek, včetně ponorky U-3523, a vezli s sebou také nacistické zlato. Ponorky typu XXI představovaly první skutečné ponorky, protože jim konstrukce dovolovala trávit dlouhou dobu hluboko pod hladinou.

Německá ponorka z druhé světové války.
Německá ponorka z druhé světové války. | Foto: Shutterstock.com

Plavidlo U-3523 mělo přitom takový dosah, že by dokázalo na jeden zátah doplout do Jižní Ameriky. Zda byla právě Jižní Amerika cílem poslední cesty ponorky, ale není jasné, uvedlo Jutské muzeum.

Vědci neplánují nově nalezenou ponorku, která spočívá v hloubce 123 metrů, vyzdvihnout nad hladinu, i přestože kolují zvěsti, že by na její palubě mohly být cennosti. Poloha vraku je podle muzea velmi neobvyklá. Plavidlo je totiž přídí zaraženo do mořského dna a záď ční 20 metrů do výšky.

Video: Podívejte se na unikátní podvodní záběry letadlové lodě z druhé světové války

Podívejte se na unikátní podvodní záběry letadlové lodě z druhé světové války | Video: Vulcan Inc.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy