Praha - Na demokratický průběh nedělních parlamentních voleb v Rusku bude dohlížet i čtveřice českých poslanců.
V rámci delegace Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) si na zpochybňované volby, jejichž neohroženým favoritem je strana Jednotné Rusko současného premiéra Vladimira Putina, posvítí i český poslanec obviněný z braní úplatků Jaroslav Škárka a komunistická poslankyně.
„Právě jsem v Rusku za stálou komisi OBSE při českém parlamentu, do které jsem byl zvolen na začátku volebního období," potvrdil Aktuálně.cz Škárka, odpadlík Věcí veřejných, kterého policie obvinila z toho, že přijal úplatek za loajalitu od faktického šéfa VV Víta Bárty.
I když údajný úplatek později nahlásil, část peněz dnes stíhaný Škárka údajně ještě před tím stihl použít.
Letenky od sněmovny
V pátek byl Škárka na instruktážních poradách OBSE, kde si pozorovatelé z řad poslanců členských zemí OBSE rozdělovali trasy.
Výjezd českých poslanců platí český parlament. Kromě Škárky jsou v Rusku i poslanci Pavel Ohlídal (ČSSD) a Bořivoj Šarapatka (TOP 09). Česko tam vysílá i komunisty, kteří během svého vládnutí Československu prokázali, že na průběh voleb mají svérázný pohled, ty zastupuje poslankyně Marie Rusová. Na kolik jejich letenky, ubytování a diety vyjdou, ale Poslanecká sněmovna Aktuálně.cz nesdělila.
Škárku do Ruska vyslal předseda Stálé delegace do Parlamentního shromáždění OBSE Jaroslav Plachý (ODS).
„Musíme se nějak prostřídat, vyslali jsme dva týmy po dvou. Já jsem musel zůstat doma kvůli jednání zastupitelstva, to by mi doma neodpustili," řekl poslanec.
Na volby 4krát ročně
Letos se podle Plachého jedná o čtvrtý výjezd parlamentní skupiny, která má celkem pět členů. V uplynulých měsících hlídali volby v Tunisu, Kyrgyzstánu a Makedonii.
Ruské volby už nyní tvrdě kritizují opoziční politici a zástupci nevládního sektoru. Nevládní organizace Golos, monitorující ruské volby déle než desetiletí, zaznamenala už více než 7000 přehmatů proti volebním pravidlům. Už minulou neděli ale Putin coby prezidentský kandidát varoval Západ i domácí "Jidáše" v cizím žoldu před "vměšováním" do voleb, uvedla ČTK.
„Ty náklady na cestu jsou opravdu odpracovány," říká dále Plachý. Podle něj musí být například kontroloři u volebních místnosti v brzkých ranních hodinách, aby stihli jejich otevření.
Dále pak asistují během samotného volebního dne v blízkosti uren. Hlídají například tajnost volby, tedy zda „za plentu" chodí voliči opravdu sami, nebo zda jim s volbou „nepomáhají" třeba příbuzní. Setkávají se také s politiky a představiteli neziskových organizací.
Cílem je zjistit, zda volby proběhly v duchu motta „free and fair", tedy svobodně a férově.
„Naše přítomnost je velmi důležitá. Například během voleb během oranžové revoluci na Ukrajině v roce 2004 už byly u Kyjeva nachystané tankové divize. Ty volby tehdy mohly mít úplně jiný průběh," míní Plachý.
"Nesystémová opozice"
Rusové v neděli zvolí 450 poslanců nové sněmovny, nově na pět let namísto dosavadních čtyř.
Hlavní záhada voleb zní, zda "strana moci" Jednotné Rusko přijde v dolní komoře parlamentu o více než dvoutřetinovou většinu, postačující ke změnám ústavy, anebo se spokojí s prostou, nadpoloviční většinou.
Mírně posílit by naopak měly podle ČTK ostatní tři strany, sehrávající roli parlamentní opozice: komunisté, nacionalisté Vladimira Žirinovského a menší levicová strana Spravedlivé Rusko, založená Kremlem před předchozími parlamentními volbami s úkolem odčerpat hlasy komunistům.
Nikdo další by se přes volební práh dostat neměl. "Nesystémová opozice" nebyla k volbám vůbec připuštěna