Volby v Kosovu vyhrála vládnoucí strana, čeká ji ale problém

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 6. 2014 13:12
Hashim Thaçi bude zřejmě složitě hledat koaliční partnery. Hlasování provázel nezájem voličů.
Kosovský premiér Hashim Thaçi
Kosovský premiér Hashim Thaçi | Foto: Reuters

Priština - Demokratická strana Kosova (PDK) premiéra Hashima Thaçiho je vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb v Kosovu, vyplývá z údajů, které byly zveřejněny po sečtení 94 procent hlasů.

Thaçi ale k udržení premiérského křesla musí najít partnery do koalice, což podle analytiků nemusí být snadné.

Podle zatím posledních průběžných výsledků, které se už příliš změnit nemohou, PDK potvrdila úlohu favorita. Podpořilo ji 31,21 procenta voličů, zatímco opoziční Demokratický svaz Kosova (LDK), který skončil druhý, získal 26,13 procenta hlasů.

Samotné volby ale provázel nezájem voličů

Hledání partnera do koalice

Pozice Thaçiho se ale přes vítězství nezdá příliš silná.

Podle předběžných propočtů by jeho strana měla ve stodvacetičlenném Shromáždění obsadit 35 křesel. Potřebuje tudíž koaliční partnery. Před volbami ale hlavní opoziční strany tvrdily, že s PDK do koalice nepůjdou.

Přitom LDK zřejmě bude mít v jednokomorovém zákonodárném sboru 30 poslanců, nacionalistické hnutí Sebeurčení (Vetëvendosje) 15 a Spojenectví pro budoucnost Kosova (AAK) někdejšího velitele povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) Ramushe Haradinaje deset.

"Tuto noc vyhrálo Kosovo. Od zítřka začneme pracovat na naší nové misi. Řekneme světu, že nezávislost Kosova byla jen začátkem, nikoli koncem," prohlásil Thaçi po oznámení prvních předběžných výsledků.

Otázkou ovšem je, jak dopadnou Thaçiho dosavadní partneři ve vládě, především Aliance pro nové Kosovo (AKK) a Samostatná liberální strana (SLS).

SLS šla tentokrát do voleb na společné kandidátní listině několika srbský stran nazvané Srbská kandidátka. Všechny volební výsledky srbských politických subjektů ale zatím nejsou k dispozici.

Jen 43 % voličů

I tyto parlamentní volby, které se vůbec poprvé konaly na celém území Kosova, byly poznamenány malým zájmem voličů, znechucených rozsáhlou korupcí a chudobou v mladém státě. Volební účast byla 43 procent, což je méně než v minulých volbách.

Hlasování bylo testem pro šestačtyřicetiletého Thaçiho, který předčasné volby inicioval, aby si upevnil pozici.

Jeden z bývalých vůdců UÇK řídí Kosovo už sedm let a pod jeho vedením tato bývalá součást Srbska v roce 2008 jednostranně vyhlásila nezávislost.

Na předčasném rozpuštění parlamentu se dohodli počátkem května vedoucí představitelé hlavních kosovských politických stran kvůli tomu, že se nepodařilo prosadit zákon o vzniku pravidelné kosovské armády.

Jeho přijetí zabránili srbští poslanci, jejichž hlasy byly klíčové. Kosovská ústava totiž zakotvuje, že důležité zákony musí schválit dvoutřetinová většina nejen zákonodárců, ale zároveň i dvě třetiny poslanců menšin.

 

Právě se děje

Další zprávy