Kábul - Nejméně 46 mrtvých si během soboty vyžádaly násilnosti, které provázely druhé, rozhodující kolo prezidentských voleb v Afghánistánu. S odvoláním na tamní úřady to uvedly zahraniční agentury.
I když k žádnému velkému útoku nedošlo, hlavně na východě země se odehrálo hned několik incidentů.
V provincii Chóst ostřelovali bojovníci Talibanu volební místnosti raketami a zabili šest lidí, další dva civilisty zabili v provincii Lógar.
I v hlavním městě Kábulu explodovalo několik náloží, nikoho ale nezranily. Celkem podle ministerstva vnitra přišlo o život nejméně 20 civilistů a 26 vojáků a policistů.
Podle volební komise k volbám přišlo téměř 60 procent oprávněných voličů, podobně jako v prvním kole. Ostře sledované hlasování rozhodne o nástupci dosavadního prezidenta Hamída Karzáího.
Lidé se Talibanu nelekli
Podle šéfa volební komise Amarchaila Zijáula Haka čekali lidé až do poslední chvíle ve frontě, aby mohli odevzdat svůj hlas. Přišlo jich přes sedm milionů.
V hlasování proti sobě stojí bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh, který zvítězil v dubnovém prvním kole se ziskem 45 procent hlasů, a někdejší ministr financí Ašraf Ghaní, který získal 31,6 procenta hlasů.
Islamistické hnutí Taliban sice hrozilo násilnostmi, většinu voličů ale neodradilo. Průběh druhého kola optimismus z toho předešlého potvrdil.
Právě před druhým kolem přitom povstalci varovali před novými útoky na volební místnosti i úředníky a vyzvali občany, aby se hlasování neúčastnili. "Tentokrát se Taliban bude snažit vynahradit si to, čeho se mu nepovedlo dosáhnout v prvním kole voleb," řekl při zahájení druhého kola mluvčí ministerstva obrany Záhir Azimí.
První demokratické předání moci
"Volila jsem pro klidnou budoucnost. Země je pořád ve válce, korupce kvete a bezpečnost není žádná. Příští prezident musí přinést stabilitu a pracovní místa," řekla agentuře AP dvacetiletá Maria Nazámíová, která odevzdala hlas Ghanímu.
Po celé zemi bylo rozmístěno či uvedeno do pohotovosti na 350 000 příslušníků bezpečnostních složek s cílem zabránit útokům islamistů. Téměř deset procent volebních místností, především na neklidném jihu země, zůstalo kvůli obavám z útoků zavřených.
Volby jsou prvním demokratickým předáním moci od pádu Talibanu v roce 2001. Od svržení Talibanu s pomocí americké invaze vládl zemi více než 12 let Karzáí, nejprve jako prozatímní hlava státu a poté jako řádně zvolený prezident ve volbách v letech 2004 a 2009. O třetí mandát se však podle ústavy již ucházet nemůže.
Karzáí v sobotu po vhození svého hlasu prohlásil, že země podniká kroky ke stabilitě a míru. Voliče vybídl, aby "určili svůj osud".
Krok vpřed
Předběžné výsledky by měly být oznámeny 2. července. Na konečné výsledky se bude čekat až do 22. července, aby byl dostatek času pro vyšetření stížností na volební podvody, které jsou společně se zajištěním bezpečnosti největším problémem volebního procesu.
Karzáího vztahy se Západem v poslední době poněkud zkalila jeho neochota podepsat americko-afghánskou bezpečnostní dohodu, která určí podmínky americké vojenské přítomnosti od roku 2015. Abdulláh i Ghaní slíbili, že ji rychle podepíšou.
"Spojené státy jsou připraveny spolupracovat s příštím prezidentem Afghánistánu," řekl podle agentury Reuters amerických velvyslanec v Afghánistánu James Cunningham. Bílý dům uvedl, že druhé kolo afghánských voleb je pro tuto asijskou zemi významným krokem vpřed po "cestě demokracie".