Čeští speciálové v jiné "válce". Takto školí Afghánce

Čeští speciálové v jiné "válce". Takto školí Afghánce
Čeští speciálové ve společné patrole s Afghánci.
Hlídka u chlapecké školy.
Před vyražením do akce s podporou letectva. Prolétající stíhačka je stroj F-15.
Příprava na noční úder: členové komanda prověřují funkčnost přístrojů nočního vidění.
Foto: Databáze 601. skupiny speciálních sil
Jan Gazdík Jan Gazdík
Aktualizováno 8. 7. 2014 10:54
V Bagrámu zemřeli čtyři vojáci střežící spojeneckou základnu. Jinde ale elitní jednotka pomáhá školit v boji proti teroristům.

Kábul - Česká republika přišla v Afghánistánu o čtyři muže, jež zabil sebevražedný atentátník hnutí Tálibán.

K nejhoršímu neštěstí v historii mírových misí ČR došlo u základny Bagrám, kterou vojáci pomáhají chránit.

Není to ale jediná česká stopa pod Hindúkušem. Působí tam i zvláštní tým prostějovských speciálních sil.

Dvacet špičkových expertů v roli poradců školí Afghánce plánovat a pak i koordinovat akce proti základnám teroristů. A jak říká v nadsázce velitel speciálních sil Karel Řehka, "jeho muži tím převzali režii boje proti Tálibánu".

Aktuálně.cz přináší z databáze 601. skupiny speciálních sil unikátní snímky z ostrých bojových akcí, průzkumů či zátahů.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále o extraligový titul

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále extraligy. Na palubovce Karlovarska už prohrávali ve třetím utkání 0:2 na sety a v tie-breaku čelili mečbolu, ale nakonec zvítězili po setech 26:28, 23:25, 25:23, 25:22 a 20:18. Stav série hrané na tři vítězné zápasy snížili na 1:2. Čtvrtý duel se uskuteční v pátek na jihu Čech od 20:20.

Českobudějovický trenér René Dvořák poprvé od začátku utkání ve finálové sérii nasadil zkušeného univerzála Filipa Rejlka, který se odvděčil skvělým výkonem a 33 body. "Prokázal svoje umění, ale tohle patří celému týmu," řekl kouč Dvořák v České televizi.

"Šance jsme měli, nevyužili je a Budějovice začaly být kompaktnější," konstatoval po první domácí extraligové porážce v sezoně trenér Karlovarska Jiří Novák a k výkonu svého týmu dodal: "Přišlo mi to na můj vkus moc profesorský a to nemůžeme. Musíme hrát s mladickou nerozvážností a radostí."

Zdroj: ČTK
Další zprávy