Turkmeni volili nástupce zesnulého Turkmenbašiho, volební místnosti se zavřely s úderem druhé odpoledne (středoevropského času).
Na první výsledky se bude čekat nejspíš do zítra, ale favorit je jen jeden.
Pokud se vyplní předpoklady mnoha analytiků, bude mít středoasijský Turkmenistán prezidenta s pravděpodobně nejdelším jménem na světě: Gurbanguliho Malikgulijeviče Berdymuhamedova.
Podle americké lidskoprávní organizace Human Rights Watch však ani on, ani jeden z jeho pěti soupeřů (všichni jsou členové vládní Demokratické strany) v dnešních volbách nereprezentují kandidáty opravdové opozice.
Tu zesnulý autoritářský vládce Saparmurat Nijazov alias Turkmenbaši doslova rozprášil po celém světě. Prezident, jehož jméno se překládá jako "Otec všech Turkmenů", si za 21 let své vlády, korunované posledními volbami v roce 1994 (oficiálně v nich získal 99,99 procent hlasů), vybudoval bizarní kult osobnosti.
Reformy (prý) budou
Berdymuhamedov po smrti Turkmenbašiho prohlásil, že země bude pokračovat v nastoleném směru. Jenže to bez velkého prezidenta, který v zemi rozhodoval prakticky o všem, dost dobře nejde.
"Dříve či později se režim bude muset změnit, dokonce i když nebude existovat žádný vnější tlak, protože ten režim, který Nijazov vytvořil, prostě bez Nijazova fungovat nebude," uvedl mluvčí exilové opoziční Republikánské strany Bayram Šikmuradov.
Infobox
Gurbanguli Malikgulijevič Berdymuhamedov (49)
- Narodil se v roce 1957, vystudoval stomatologii a stal se ministrem zdravotnictví, přestál mnoho Turkmenbašiho rošád s ministry a od roku 2001 působil coby zástupce premiéra
- Za jeho působení na ministerstvu zdravotnictví nechal Turkmenbaši zavřít všechny nemocnice v zemi, která je rozlohou větší než Velká Británie, a otevřel jen jednu v Ašgabadu
- Hovoří se o tom, že Berdymuhamedov je Turkmenbašiho blízký příbuzný. Některé prameny dokonce uvádějí, že je jeho syn, ovšem Nijazovovi bylo pouhých 17 let, když se Berdymuhamedov narodil
Turkmenistán:
- Počet obyvatel: 5 milionů ( Z toho Turkmenů 77, Uzbeků 9 a Rusů asi 7 procent. V zemi žijí také Kazaši, Tataři, Ukrajinci, Arméni nebo Azerové)
- Rozloha: 448 100 km2
- Hlavní město: Ašgabad (cca 600 000 obyvatel)
- Oficiálním jazykem je turkménština (turkický jazyk), ale v zemi se také běžně hovoří rusky
- Náboženství: sunnitští muslimové
- Měna: manat
Postupně proto Berdymuhamedov začal hovořit například o reformách ve školství, penzijním systému (Turkmenbaši zkrátil školní docházku a zrušil důchody), o uvolnění směnitelnosti měny a také o větším připojení izolované země k internetu. Lidskoprávní organizace však říkají, že je to málo.
"Všechna média jsou kontrolována státem, přístup k internetu je kontrolován Ministerstvem národní bezpečnosti," uvedla organizace Amnesty International a vyzvala Berdymuhamedova, aby propustil všechny vězně svědomí.
Stále hrozí ozbrojený konflikt
Opoziční aktivisté upozorňují, že stále může dojít i k opravdovému boji mezi znesvářenými klany, rody či rodinami, jež se budou snažit pokračující diktaturu svrhnout, případně se budou snažit získat větší moc či vliv.
K dnešním volbám byli přizváni pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, jenže za tak krátkou dobu se jim nepodařilo sestavit plně vybavenou misi, která běžně jezdí volby monitorovat.
Lidskoprávní organizace tlačí rovněž na Západ, pro který je tato postsovětská země strategicky důležitá z hlediska dodávek zemního plynu, aby využil své ekonomické páky k prosazení většího respektování lidských práv.
Turkmenistán navíc není pouze hlavní dodavatel zemního plynu, ale také hraničí s Íránem a Afghánistánem, takže hraje klíčovou roli v zahraniční politice Západu v celé oblasti.