České letadlo je zpátky z Turkmenistánu

zj, bar
3. 12. 2006 11:45
Ašchabad - Letadlo s českými armádními špičkami na palubě, které bylo od včerejšího odpoledne zadržováno v Turkmenistánu, dorazilo do Česka.
Kromě ministra zahraničních věcí Cyrila Svobody se závěru festivalu nezúčastnil žádný politik. Zato přišel náčelník generálního štábu Pavel Štefka se svojí ženou.
Kromě ministra zahraničních věcí Cyrila Svobody se závěru festivalu nezúčastnil žádný politik. Zato přišel náčelník generálního štábu Pavel Štefka se svojí ženou. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Armádní letoun Tu-154 s českou vojenskou delegací, který byl od včerejška zadržován v turkmenském Ašgabatu, dostal dnes ráno kolem 05:00 SEČ svolení místních úřadů k odletu.

Po necelých pěti hodinách letu přistál v 09:37 na starém ruzyňském letišti v Praze.

"Došlo k pochybení úředníků, a teď nechci říct na které straně nebo kde, to je třeba zjistit a vyšetřit," řekl k celé kauze náčelník generálního štábu české armády Pavel Štefka.

"Přístup turkmenských úřadů byl takový, na jaký jsou zvyklé, tedy těžkopádný, dlouho se rozhodovaly, nevěděly asi, co s tím problémem udělat," uvedl dále Štefka.

Foto: Aktuálně.cz

"Až ráno přišel zástupce ředitele civilního letectví Turkmenistánu s oznámením, že nám turkmenský prezident povolil odlet," sdělil dále Štefka, podle něhož se situace zbytečně vyhrotila do extrému.

Česká diplomacie ale nechce incident nechat bez povšimnutí. České velvyslanectví v Moskvě už adresovalo turkménským úřadům dvě diplomatické nóty.

Ministr zahraničních věcí Alexandr Vondra také bude v pondělí kvůli zadržení českého vojenského letounu v turkmenském Ašgabatu iniciovat jednání s představiteli Turkmenistánu. Hodlá tak učinit v Bruselu v rámci ministerské schůzky Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Diplomatické řešení

Český armádní letoun Tu-154, kterým se do Prahy vraceli nejvyšší vojenští představitelé ze zmeškaného slavnostního aktu v afghánském Kábulu, zadržely turkmenské úřady na letišti v Ašchabadu.

Turkmenská strana nejprve zakázala přistání letadla, protože na jeho palubě jsou zbraně. Vyrozumění však zaslala v pátek pozdě večer na české velvyslanectví v Moskvě a vojenská delegace ho už nedostala.

Letadlo proto podle původního letového plánu přistálo na letišti v Ašchabadu, aby tu doplnilo palivo. Jenže místní úřady mu pak nedovolily odletět.

Na palubě armádního speciálu Tu-154 je mimo jiné náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

Náčelník generálního štábu Pavel Štefka a předseda Vojenského výboru NATO na pražském Vítkově.
Náčelník generálního štábu Pavel Štefka a předseda Vojenského výboru NATO na pražském Vítkově. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Štefka chce odejít z armády, čtěte ZDE
Co bude dělat dál velitel, jemuž končí armádní kariéra?

Pro generála, který se připravuje na odchod do diplomatických služeb, to byla nechtěná příležitost, jak poznat příští profesi - o osudu letadla i jeho posádky totiž jednali dokonce diplomaté.

"Ano, teď problém řešíme diplomatickou cestou," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Pavel Pejšek v sobotu v podvečer, v době, kdy stále nebylo jasné, jak případ skončí.

Vypněte topení, nefoťte

Letoun veze přes dvacet lidí, kromě Štefky například poslance ODS Jana Vidíma a senátora za zelené Jaromíra Štětinu. Na palubě jsou také členové ochranné služby vojenské policie, kteří mají krátké ruční zbraně, sdělil deníku Aktuálně.cz mluvčí Pejšek.

Asi po pěti hodinách umožnila správa ašchabatského letiště dočerpání paliva, poté však přerušila komunikaci, stejně jako místní úřady, uvedl Vidím.

Vzhledem k tomu, že Česká republika nemá s Turkmenistánem přímé diplomatické styky, je navázání oficiálního kontaktu a další řešení sporu v pozdních hodinách nebo dokonce v noci v podstatě nemožné.

Letadlo nesměl zatím nikdo opouštět a novinářům bylo zakázáno natáčet z oken jakékoli záběry letiště, přestože venku vládla černočerná tma. Vidím řekl, že všichni na palubě jsou v pořádku.

Potíže od počátku

Cestu armádních velitelů provází potíže od samého počátku. Už cestou tam, kdy letěli přihlížet slavnostnímu aktu - čeští vojáci v rámco NATO přebírali velení nad letištěm v Kábulu - je zpozdilo špatné počasí a akce musela změnit svůj scénář.

Čeští vojáci přebrali velení nad mezinárodním letištěm v Kábulu oficiálně včera. Velet budou 500 vojáků z 20 zemí. Odpovědnost za vedení letiště budou mít příslušníci českého kontingentu, který působí v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF), až do konce března.

Čeští vojáci převzali velení i medaile NATO
Přečtěte si o akci, z níž letěli velitelé zadržení nyní v Turkmenistánu

Jde o první velení české armády v operaci mnohonárodních sil NATO na území Afghánistánu.

Podílet se na něm bude 47 vojáků Armády České republiky. Jsou mezi nimi i specialisté služby řízení letového provozu, letecké informační služby, bezpečnosti letů nebo logistiky.

Velitelství NATO na letišti v Kábulu odpovídá za zabezpečení provozu letiště ve prospěch NATO i za zajištění civilního letového provozu.

 

Právě se děje

Další zprávy