Zemřel polobůh Turkmenbaši. Bude válka?

Roman Staněk
21. 12. 2006 13:40
Ašgabad - Zemřel polobůh turkmenského národa, diktátor Turkmenbaši. Nezanechal však žádného nástupce. Nikdo neví, co se v izolované zemi bude dít.

Další autoritářský vůdce, nebo občanská válka. To je nejpravděpodobnější cesta chudé, ale na plyn bohaté, středoasijské republiky.

Zatímco Turkmenbaši byl první tváří krutého režimu, žádná druhá tvář neexistuje. Neexistuje rozdělení na moc soudní, zákonodárnou a výkonnou. O všem rozhodoval sám prezident.

Podle dostupných informací nezůstal nikdo, koho by sám velký vůdce, který podle státní propagandy mládl, určil, aby zemi vládl. Stát dočasně řídí předseda parlamentu.

Foto: Aktuálně.cz

Začíná boj o moc

"O moc budou bojovat silové struktury. KMB - turkmenská KGB, ministersto vnitra, možná i armáda. Vliv mohou mít také lidé z kanceláře prezidenta, jeho nejbližší poradci," řekl deníku Aktuálně.cz odborník na Turmenistán Slavomír Horák z Karlovy univerzity.

Mezi lidmi z prezidentova okolí však není nikdo, kdo by rozuměl politice, ekonomii, o veškerém dění 66letý Saparmurat Nijazov rozhodoval sám. Během nedávného incidentu se zadržováním českého vojenského letadla se muselo také vyčkat na rozhodnutí prezidenta. Teď je jasné, že to bylo také jedno z jeho posledních rozhodnutí.

Turkmenistán je jedním z největších vývozců zemního plynu, turkmenský prezident však obchod s plynem kontroloval prakticky sám. "Minulý rok zlikvidoval všechny velké ryby plynárenského průmyslu, včetně viceprezidenta," říká Horák.

Země patří k vůbec nejhorším v dodržování lidských práv, neexistuje svoboda tisku a udržuje se bizarní kult osobnosti. Zlaté sochy Turkmenbašiho se otáčejí za sluncem, měsíce v kalendáři se jmenují podle jeho rodinných příslušníků a jedinou povinnou četbou je Ruchnama, svatá kniha, kterou Otec všech Turkmenů (jak zní překlad slova Turkmenbaši) napsal sám.

Opozice hlásí rychlý návrat

Opozice v zemi prakticky neexistuje, ta zahraniční není jednotná. Podle posledních informací však její zástupci plánují rychlý návrat do země.

"Mnoho opozičníků i bývalých spolupracovníků prezidenta je ve vězení. Není však jasné, zda budou propuštěni, protože vědí příliš mnoho a mohou se stát pro nové vedení obtíží," dodává Slavomír Horák.

"Chci se vrátit do země během několika hodin," uvedl ze Švédska v telefonickém rozhovoru pro Reuters jeden z opozičních vůdců Parachad Yklymov.

Podle Horáka byli obyvatelé hlavního města Ašgabadu s vládou prezidenta vysoce nespokojeni, proto je možné, že také oni brzy vyrazí do ulic demonstrovat.

Další směrování země může ovlivnit také názor Ruska, které má tradičně na postsovětské republiky velký vliv. Koho Rusové podpoří, ten bude mít zřejmě větší šanci zami vládnout.

Kdo organizuje pohřeb, bývá nástupcem

Šéfem státní komise pro organizaci pohřbu bude místopředseda vlády Gurbanguli Berdymuhamedov. V sovětských dobách se taková osoba obvykle stala nástupcem.

Městská rozhledna se zlatou sochou turkmenského vůdce.
Městská rozhledna se zlatou sochou turkmenského vůdce. | Foto: Lukáš Synek

Podle opozice je Berdymuhamedov příbuzným Nijazova, i když to nebylo nikdy veřejně přiznáno. Opozice však tvrdí, že Berdymuhamedov nemá s politikou žádné zkušenosti.

Vláda prohlásila, že bude pokračovat v politice nastolené prezidentem Nijazovem a oznámila také datum pohřbu. Ten se bude konat na Štědrý den.

Kdo byl Turkmenbaši

Saparmurat Nijazov zemi vládl dvacet let. Bývalý sovětský aparátčík, který se po získání samostatnosti země nechal zvolit prezidentem, se vzápětí prohlásil také doživotním vládcem. Přijal titul Turkmenbaši a začal budovat kult osobnosti.

Měsíc leden pojmenoval po sobě, duben po své matce Gurbansoltan, která zahynula při zemětřesení. Prezident, který poté vyrůstal v sirotčinci, zakázal v zemi balet, zlaté zuby nebo zpěv z playbacku. Zrušil knihovny, nemocnice a přestal starým lidem vyplácet důchody, protože se o ně mají starat jejich děti.

Po Turkmenbašim byla pojmenováná hvězda v souhvězdí býka, kráter na měsíci, horský štít, nejdelší kanál na světě. Jeho jméno nesou města, ulice nebo vodka i čaj.

 

Právě se děje

Další zprávy