Slováci si na konci září budou v předčasných volbách vybírat 150 nových poslankyň a poslanců do jediné komory tamního parlamentu Národní rady. Zatímco favorit minulých voleb hnutí expremiéra Igora Matoviče OLaNO se možná ani nedostane do sněmovny, favority jsou Směr a Progresivní Slovensko.
Fico přitom musel v březnu 2018 jako někdejší premiér skončit po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, když se začaly v zemi rozplétat korupční vztahy mezi politikou, policií, justicí a vlivnými podnikateli. Progresivní Slovensko se zase v posledních volbách vůbec nedostalo do parlamentu.
Slováci půjdou k volebním urnám v předčasných parlamentních volbách v sobotu 30. září. Volební místnosti budou otevřené od 7 do 22 hodin. Lidé, kteří hlasují poštou ze zahraničí, musí své hlasy odeslat tak, aby dorazily do pátečního poledne na ministerstvo vnitra.
Zdroj: Aktuálně.cz
O hlasy voličů bude usilovat celkem 25 uskupení, šanci dostat se do sněmovny má podle posledních průzkumů devět z nich. Favoritem voleb zůstává Ficův Směr, s blížícími se volbami se ale jeho náskok postupně zmenšuje a stále více roste podpora Progresivnímu Slovensku (PS). Na třetím místě se zatím v preferencích umisťuje strana Hlas-SD expremiéra Petera Pellegriniho. Právě to, zda se po volbách spojí se svým někdejším spojencem Ficem, anebo podpoří Progresivní Slovensko, může být klíčové pro budoucí směřování země.
Strana expremiéra Roberta Fica, který jako její předseda chce opět vést Slovensko. Strana funguje od roku 1999 a dlouho byla jednou z hlavních politických sil v zemi. Po politické krizi způsobené vraždou Kuciaka a Kušnírové v roce 2018 ale nedůvěra ve vládu prudce klesla. Nyní strana opět láká voliče, místo tradičních zastánců levicové politiky ovšem nyní vábí spíše příznivce radikálních a krajně pravicových stran. Fico opakovaně útočil na současnou prezidentku Čaputovou a kritizuje dodávky zbraní pro Ukrajinu.
Stranu prezidentky Zuzany Čaputové vede do voleb Michal Šimečka. V minulých volbách strana kandidovala v koalici a jen těsně nepřekročila sedmiprocentní hranici pro vstup do parlamentu. Proevropská strana, která podporuje práva sexuálních menšin a chce dál pomáhat Ukrajině, má podporu hlavně v Bratislavě a dalších velkých městech. Její politici slibují odstranění korupce nebo efektivnější fungování státu.
Stranu Hlas založil v roce 2020 Peter Pellegrini, který byl do té doby členem Směru a v posledních volbách dokonce stranu vedl. Do nové strany zběhla celá řada tehdejších poslanců i řadových členů Ficovy strany. Hlas letos kandiduje poprvé, a i když volby nejspíš nevyhraje, bude pravděpodobně klíčový k vytvoření vládní koalice. Strana se označuje za sociálnědemokratickou a chce pokračovat v někdejší tradiční politice Směru. Na rozdíl od Fica podporuje pomoc Ukrajině.
Hnutí Republika podobně jako Směr odmítá dodávky zbraní na Ukrajinu. Krajně pravicová strana, která se chlubí tím, že zastává tradiční a křesťanské hodnoty, odmítá přijímání migrantů a brojí proti Evropské unii i Severoatlantické alianci. Její předseda Milan Uhrík je v současnosti europoslancem.
Slovenská národní strana pod vedením Andreje Danka také patří ke krajně pravicovým stranám. Danko je dlouholetým sympatizantem Ruska a po ruské anexi Krymu dokonce vystoupil na půdě ruského parlamentu, kde vzdal hold Putinovi. Právě ruský prezident je pro voliče strany nejdůvěryhodnějším zahraničním lídrem.
Jasný vítěz minulých voleb Igor Matovič a jeho hnutí OLaNO nyní bojuje o každý hlas. Tehdy nová strana ztratila po vládním chaosu posledních let velkou část svých voličů. Strana se proto spojila s řadou menších hnutí včetně strany Za lidi a kandiduje v koalici, kvůli tomu ovšem potřebuje získat alespoň 7 procent hlasů. Populistické hnutí přišlo o část svých důležitých politiků, včetně bývalého premiéra Eduarda Hegera.
Tradiční konzervativní strana Křesťanskodemokratické hnutí láká hlavně věřící voliče. Její předseda Tomáš Merašický zdůrazňuje členství Slovenska v Evropské unii i NATO, zároveň by ale strana nechtěla jít do vlády se stranami, které by chtěly zavést manželství nebo jen registrované partnerství pro stejnopohlavní páry.
Liberální stranu Svoboda a Solidarita do voleb vede její zakladatel a někdejší ministr hospodářství Richard Sulík. Ten loni v létě rezignoval kvůli sporům s Igorem Matovičem a strana následně z vládnoucí koalice odešla. Během předvolební kampaně strana vyzdvihává hlavně téma ekonomického růstu.
Další vládní strana, která se pohybuje na hraně vstupu do parlamentu. Jak název napovídá, chce Sme rodina bojovat hlavně za tradiční rodiny, které jsou podle ní v ohrožení kvůli situaci v zemi i tlakům z Evropské unie. Populistické a nacionalistické hnutí vede podnikatel Boris Kollár.
Stejně jako v Česku potřebují strany na Slovensku alespoň pětiprocentní podporu voličů. Uskupení složená z více stran potřebují minimálně sedm procent, koalice Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) bývalého předsedy vlády Igora Matoviče by se proto podle posledních průzkumů do sněmovny nedostala.
Hlasy se začnou sčítat hned po uzavření volebních místností, tedy od deseti hodin večer. Menší okrsky mohou mít hotovo už kolem půlnoci, v těch větších se pak sčítání často protáhne až do nedělních ranních hodin. Výsledky voleb by tak s největší pravděpodobností měly být známy v neděli 1. října. Dění budeme sledovat v naší volební online reportáži přímo z místa.