Volby budou svobodné a brzo, slíbila junta v Mauritánii

gaz
7. 8. 2008 9:11
Svět úterní vojenský převrat ostře odsoudil

Nuakšott - Vojenský puč v Mauritánii, který ve středu ráno svrhl první demokraticky zvolenou vládu v zemi, se dočkal ostrého mezinárodního odsouzení.

Do zajetí vojáci vzali prezidenta Sidi Mohameda Oulda Šajcha Abdalláhiho a premiéra Jahju Oulda Agmeda Waghífa. V rukou pučistů skončil i ministr vnitra.

Ke znovuustavení legitimní civilní vlády vyzvaly vojenskou juntu OSN, Spojené státy a Evropská i Africká unie. EU pohrozila i zrušením humanitární pomoci jedné z nejchudších zemí světa.

"Toto byla demokraticky zvolená, ústavní vláda a my tento čin odsuzujeme," prohlásil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Gonzalo Gallegos.

Junta chce nové volby

Prezident Mauritánie Sidi Mohamed Ould Šajch Abdalláhi
Prezident Mauritánie Sidi Mohamed Ould Šajch Abdalláhi | Foto: Reuters

Junta ve čtvrtek v rádiu oznámila, že "co nejdříve" uspořádá "svobodné a transparentní volby".

Mezinárodní letiště v hlavním městě Nuakšottu po několikahodinové přestávce opět funguje. Během převratu bylo vypnuto státní rádio i televize a jejich řiditelé nahrazeni lidmi blízkými juntě.

Kde se nyní nachází prezident, není podle agentury AFP jasné, premiér je držen v kasárnách nedaleko prezidentského paláce. Vojáci údajně požádali zbylé členy vlády, aby ve svých funkcích zůstali.

Chtěl je propustit, sesadili ho

Příčinou puče bylo prezidentovo rozhodnutí nahradit čelní důstojníky bezpečnostních složek. Ti v reakci na to převzali moc v zemi.

"Agenti BASEP (Prezidentského bezpečnostního praporu) přišli k našemu domu v 9:20 ráno a odvedli mého otce," citovala Reuters prezidentovu dceru Amal Mint Šajch Abdalláhiovou.

Puč začal krátce poté, co ve středu ráno státní tisková agentura informovala o tom, že Abdalláhi propustil šéfa armády Mohameda Oulda Šajcha Mohameda Ahmeda Ghazuáního, velitele prezidentské gardy Mohameda Oulda Abdelazíze a šéfa četnictva bývalé francouzské kolonie.

Abdelazíz stojí nyní v čele jedenáctičlenné vojenské rady. Al-Arabíja uvedla, že se na puči podílí i Ghazuání.

Země v krizi

V pouštní Mauritánii žijí 3,3 milionu většinou černošských a arabských obyvatel, 99 procent z nich je muslimského vyznání.

Abdalláhi loni zvítězil v prvních plně demokratických prezidentských volbách od roku 1960, které v zemi proběhly dva roky po předchozím armádním puči.

Vláda však v květnu rezignovala kvůli rostoucím cenám potravin a premiérem byl jmenován Waghíf. Ani ta další však u moci dlouho nevydržela a padla minulý měsíc.

Krize však pokračovala a v úterý zrušilo své členství ve vládnoucí straně 48 poslanců.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 2 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy