Volbami v Zimbabwe hýbe bloger. Vynáší tajné informace

Jana Černá
31. 7. 2013 13:55
Tajemný muž má detailní informace ze zákulisí hlasování, prezident Mugabe prý chystá podvod.
 Na Facebooku sleduje Babu Jukwu více než 300 tisíc lidí.
 Na Facebooku sleduje Babu Jukwu více než 300 tisíc lidí. | Foto: Repro Facebook

Harare - I devětaosmdesátiletý zimbabwský prezident Robert Mugabe musí čelit nástrahám digitálního věku.

Ve středečních prezidentských volbách totiž čelí nečekanému soupeři - blogerovi, který vynáší informace o nekalých praktikách jeho partaje.

Baba Jukwa, tajemný odvážlivec s image utrápeného starce, veřejnost od března informuje o podezřelých aktivitách prezidentova Afrického národního svazu Zimbabwe - Vlastenecké fronty (ZANU-PF). Ta zemi s Mugabem v čele vládne už dlouhých 33 let.

Díky exkluzivním informacím, jež přináší údajně přímo z nitra strany, mnozí považují blogera za neoficiálního odpadlíka, jenž se mstí vedení ZANU-PF. Jeho facebooková stránka získala do středečního dopoledne téměř 310 000 fanoušků.

"Novinky od zdroje v zimbabwské volební komisi naznačují, že zlí lidé se budou Mugabemu snažit podvodně zajistit vítězství 54 procenty hlasů," napsal v předvečer voleb.

Za jeho předvedení úřadům nabízí prezident odměnu 300 000 dolarů.

"Zvítězí opozice"

"Pokud prohrajete, musíte ustoupit těm, kteří vyhráli. To také uděláme," prohlásil Mugabe na tiskové konferenci den před zahájením prezidentských a parlamentních voleb. Jeho strana prý výsledky nikdy nefalšovala a u voleb žádným způsobem nepodváděla.

Taková slova od široce kritizovaného politika, který v zemi před pěti lety radši rozpoutal občanskou válku, než aby dopustil předání moci opozici, vzbuzují spíše podezření než důvěru. Komentáře Baby Jukwy, jsou-li pravdivé, pro to poskytují dostatečné vysvětlení.

"Ano, Tsvangirai vyhraje, ale ovlivňování výsledků voleb si může vzít svou daň," napsal tajemný bloger listu The Los Angeles Times. "Mugabe nebude chtít odejít, ale já věřím, že Tsvangirai bude za funkci bojovat."

Morgan Tsvangirai, opoziční vůdce z Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) a Mugabeho nejsilnější soupeř, už jednou svou prezidentskou kandidaturu stáhl. V roce 2008 odstoupil po prvním kole, když si krvavé povolební boje v zemi vyžádaly na 200 životů.

"Pozorovatelé jsou smířliví"

Cesta k uspořádání letošních voleb se otevřela v březnu, když prošlo referendum o nové ústavě. Ta mimo jiné omezila pravomoci budoucího prezidenta.

V reakci na tragický průběh minulého hlasování přijel letos do Zimbabwe bezpočet nezávislých pozorovatelů. Baba Jukwa je ale předem odsuzuje a kritizuje jejich "smířlivý" přístup.

Africká unie totiž (navzdory blogerovým údajně interním informacím) minulý týden oznámila, že v zemi nic nebrání svobodným volbám. Podobně se vyjádřilo i Jihoafrické rozvojové společenství.

Jinak to však vidí Mezinárodní krizová skupina, která po volbách předvídá návrat ke krizi a upozorňuje na možnost rozpoutání násilí.

Mrtví na seznamech voličů

Problematickými se dosud zdají být hlavně seznamy registrovaných voličů.

Reportér BBC z místa uvedl, že v dokumentech figurují jména tisíců již mrtvých Zimbabwanů, další občané se v seznamech pro změnu objevují dvakrát nebo třikrát. ZANU-PF svaluje vinu na volební komisi.

"Neskončím, dokud tyto zlé lidi nedostanu do vězení," slibuje Baba Jukwa. Image odhodlaného bojovníka za občanské svobody mu kazí pouze spekulace o tom, že jde o předvolební trik Tsvangiraiho strany.

 

Právě se děje

Další zprávy