Natick - Ačkoliv jde o jen pizzu, vědci z výzkumného střediska americké armády ji označují za "svatý grál".
"Pizzu můžete jednoduše vzít a zabalenou ji tři roky nechat ležet na kuchyňské lince. Pořád bude poživatelná," vysvětluje vojenská výzkumnice Michelle Richardsonová.
Laboratoře v massachusettském Naticku jsou sice zodpovědné za výstroj, která zvyšuje výkonnost vojáků a pomáhá jim v přežití, vývoj super trvanlivé pizzy byl ovšem pro tamní vědce oříškem.
Vlhkost z rajčatové omáčky, sýru a zálivky se totiž časem dostávala do těsta, které se tím stávalo ideálním místem pro bujení plísní a nebezpečných bakterií.
Alchymie
Jde přitom o velmi žádané zboží.
Vojáci, jež jsou v bojových podmínkách často odkázáni na lehké polní balíčky, po oblíbeném jídle touží už od počátku 80. let minulého století. Tehdy konzervy nahradily ve výbavě takzvané MRE (meals ready to eat), tedy potraviny, které stačí rozbalit a sníst.
"Rok co rok je jednou z nejžádanějších položek právě pizza," upozornila Richardsonová, podle níž vývoj zabral už dva roky.
Aby pizza vydržela bez úhony i v teplotách nad 25 °C, museli vědci vylepšit nejen kyselost omáčky, sýru a těsta. Do obalu přidali více železa. Ten absorbuje všechen přebytečný vzduch, čímž se zabrání množení bakterií.
Chutná skvěle, jen je studená
Ačkoliv většina vojáků neměla šanci nový výdobytek otestovat, ti, kdo už ochutnali, si ho pochvalují.
Pochutnala si i šéfka laboratoře Jill Batesová, podle níž pizza chutná jako ta klasická, byť jsou okraje "o něco méně křupavější". "Chutná skoro jako běžná pizza, kterou byste si upekli v troubě. Jedinou nevýhodou je to, že není horká. Má pokojovou teplotu," řekla agentuře AP.
Na své si přijdou i vojáci, kteří nejedí vepřové maso; armádní odborníci vyvíjejí také verzi s krůtím salámem.
Ze současného polního jídelníčku americké armády jdou nejvíc na odbyt špagety. Pizza by je ale mohla vytlačit už za dva roky.