Vloni bylo popraveno 714 lidí, Evropa poprvé s nulou

Andrej Brabec
30. 3. 2010 2:00
Amnesty International zveřejnila výroční zprávu o legálních popravách ve světě

Londýn - Za největší "legální popraviště planety" je tradičně považována komunistická Čína. Přesto její čísla ve smutné statistice Amnesty International (AI) pro rok 2009 opětovně chybí. Protože země nezveřejňuje oficiální statistiky, byla kvůli nedostatku informací z globální zprávy vyřazena.

Svět "bez Číny" tedy vloni podle AI vykonal trest smrti na nejméně 714 lidech. Čísla jsou podobná jako v loňském roce.

Proč Čína mlčí?

AI ve své tiskové zprávě přesto mluví o tom, že v čínských provinciích byly popravených tisíce. Vychází přitom z údajů, které jsou veřejně dostupné, avšak Amnesty je považuje za "silně podhodnocené."

"Čínské úřady tvrdí, že popravují stále méně a méně. Pokud by to byla pravda, proč nepřiznají, kolik lidí skutečně popraví?" glosuje situaci Dáša van der Horst, ředitelka české pobočky AI.

Legální popravy jsou podle tamních zákonů možné v pětatřiceti zemích, avšak reálně se za poslední rok odehrály "jen" v osmnácti státech planety. Mezi země s největším počtem exekucí se s - minimálně - 388 zabitými řadí Írán, který popravuje provinilce stále velmi krutě. Trestem smrti je zde ukamenování.

Nejméně 120 usmrcených má na kontě justice Iráku, Saudská Arábie popravila alespoň 69 provinilců a ve Spojených státech takto zhynulo 52 lidí.

Značné množství zemí, celkem už 95, se naopak rozhodlo trest smrti pro všechny druhy zločinů zcela zrušit. V dalších devíti státech pak již nebude uzákoněn jako trest pro nehrdelní trestné činy.

Přibylo politických trestů

Statisticky připadá nejvíce poprav na Asii, kromě Číny zde hrdelní trest využívá dalších sedm zemí. Celkově se v oblasti odhadují počty zabitých na tisíce.

Na Blízkém východě a v severní Africe se k trestu smrti uchyluje sedm států, které v souhrnu popravily nejméně 624 osob.

S "nejčistším štítem" vycházejí z drsné statistiky Evropa a Austrálie. U protinožců byl ovšem trest smrti zrušen už před téměř 40 lety.

Naopak Evropa se v kolonce "Bez popravených" za sledovanou dobu ocitla poprvé od roku 1989, kdy AI situaci monitoruje.

Politicky motivovaných procesů podle Amnesty během posledního roku výrazně přibylo, v předchozích letech byly výjimečné. "Nejvyšší trest byl použit k umlčení politických oponentů nebo za účelem propagandy v zemích jako Čína, Írán a Súdán," upozornila Dáša van der Horst.

 

Právě se děje

Další zprávy