reklama
 
 

Muž, který v Melbourne najel autem do davu, měl psychické problémy. Zranil 19 lidí

Aktualizováno 21. 12. 2017 17:17
Muž v Melbourne najel autem do davu lidí, policie ho zadržela | Video: Associated Press |  00:47
Muž najel v centru Melbourne do davu chodců. Podle police šlo o úmyslný čin, vyloučila ale teroristický útok. Zraněných je 19.

Melbourne - Do davu lidí v centru australského města Melbourne najel terénní vůz. Policie řidiče zatkla, kromě něj byl zatčen ještě další muž.

Podle policejního šéfa Russella Barretta utrpělo zranění 19 lidí, mezi zraněnými je i malé dítě s vážným poraněním hlavy.

Policie oznámila, že čin byl úmyslný. Dodala, že dvaatřicetiletý řidič je Australan afghánského původu. Je zřejmě duševně nemocný a drogově závislý. Vyloučila teroristický útok.

Dotyčný byl policii znám kvůli dopravním přestupkům a "méně závažným trestným činům".

Druhého podezřelého zadržela policie poté, co si incident natáčel. Čtyřiadvacetiletý mladík měl navíc u sebe nože.

Vůz najel do lidí na rohu Elizabeth Street a Flinders Street krátce před pátou hodinou odpolední místního času (před sedmou ráno SEČ). Na místo přijely rychle sanitky a zdravotníci ošetřili několik lidí na místě. Mezi 19 osobami, které musely být hospitalizovány, je předškolní dítě.

Podle svědků, se kterými hovořila australská televize ABC, vjelo auto do davu rychlostí 80 až 100 kilometrů za hodinu a řidič vůbec nezpomaloval. Místo bylo plné chodců.

Na prvních snímcích z místa je vidět několik lidí ležících na zemi poblíž bílého auta. Jedna svědkyně místní rozhlasové stanici 3AV řekla, že auto "kosilo lidi a ostatní se rozutekli". Policie požádala občany, aby k místu nechodili.

"Zatímco federální a státní policie a bezpečnostních agentury pracují společně na zajištění místa činu a vyšetřování tohoto šokujícího incidentu, v myšlenkách a modlitbách jsme s oběťmi a záchranáři, kteří je ošetřují," napsal na Twitteru australský premiér Malcolm Turnbull.

Policejní komisař Shane Patton sdělil, že v příštích dnech bude zvýšen počet policistů na hlídkách v oblasti Melbourne, zároveň ale zdůraznil, že městu nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí.

Hlavní ulice australských měst jsou tento týden plné lidí na předvánočních nákupech.

V Melbourne bylo v centu města postaveno zhruba 140 betonových překážek a bezpečnostní barikády nainstalovalo na hlavních pěších třídách i město Sydney. Úřady podobná opatření přijaly po útocích v Evropě i Spojených státech, uvedla agentura Reuters.

Australská média připomínají, že čtvrteční incident se stal nedaleko místa, kde v Melbourne v lednu v podobné situaci přišli o život čtyři lidé a přes 20 osob bylo zraněno. Podle policie tehdy nešlo o teroristický útok, ale přesto po této události byla ve městech zpřísněna bezpečnostní opatření na pěších zónách.

autoři: Zahraničí, ČTK | 21. 12. 2017 7:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama