Vlak s jaderným palivem protesty nezastavily, je v cíli

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 11. 2011 7:54
Souprava vezla 11 kontejnerů z Francie do severoněmeckého Dannenbergu
Foto: Reuters

Berlín - Vlak s německým vyhořelým jaderným palivem, jehož návrat z Francie zdržely protesty odpůrců jaderné energetiky, v pondělí ráno podle agentury AFP dorazil do svého cíle v severoněmeckém Dannenbergu.

Cesta z francouzského města Valognes trvala vlakové soupravě podle AFP více než 109 hodin. Vlak vezl 11 kontejnerů s jaderným odpadem, který byl zpracován ve Francii a který bude uskladněn v Německu.

Z nádraží v Dannenbergu odvezou odpad, nejspíš ještě v pondělí, do nedalekého skladu v Gorlebenu kamiony, jejichž, cestu se ekologičtí aktivisté také pokusí zkomplikovat. U Gorlebenu se za tímto účelem podle agentury AFP již sešlo na 1000 lidí.

Konvoj se o víkendu setkal s houževnatým, ale i nečekaně násilným odporem demonstrantů. Demonstranti kupříkladu útočili golfovými míčky pobitými hřeby a láhvemi se zápalnou směsí. Káceli stromy a likvidovali zabezpečovací zařízení u trati. Čtyři Němci se řetězy a betonem připoutali k trati. Policisté zadrželi přibližně 1300 lidí, 150 osob bylo lehce zraněno.

Přesuny vyhořelého německého jaderného paliva ze specializovaného zpracovatelského závodu ve francouzském La Hague zpět do Německa byly i v minulých letech provázeny silnými protesty německých odpůrců atomu.

Ti nesouhlasí s ukládáním jaderného odpadu v Gorlebenu, kde podle nich není bezpečné místo pro přechovávání vyhořelého paliva. Letos požadovali i rychlejší zastavení jaderné energetiky v zemi, než chce vláda.

Německá vláda letos prosadila definitivní odchod od jaderné energetiky do roku 2022 a nynější zpracování německého odpadu ve Francii označila za poslední. Zvažuje přitom možnost změnit status Gorlebenu z dosavadního dočasného "meziskladu" na "konečné úložiště" pro radioaktivní odpad.

 

Právě se děje

Další zprávy