První střety kvůli vlaku s jaderným odpadem ve Francii a Německu

První střety kvůli vlaku s jaderným odpadem ve Francii a Německu
Stejně tomu bylo i ve středu, kdy vlak s jaderným odpadem vyrazil na svou cestu do Gorlebenu.
Demonstraci uspořádali ekologičtí aktivisté ve středu v Berlíně, o den později se vlak pokusí zastavit přímo v místech, kudy má projíždět.
V roce 2010 se německým aktivistům povedlo transport radioaktivního materiálu významně zkomplikovat.
Vlak se speciálními kontejnery několikrát zablokovali.
Foto: Reuters
Zuzana Kleknerová Reuters Zuzana Kleknerová, Reuters, Lucie Kalivodová
23. 11. 2011 14:42

Lieusaint/Berlín - Francouzská policie musela ve středu zasáhnout proti demonstrantům, kteří se shromáždili nedaleko města Valognes, ze kterého vyjel vlak s jaderným odpadem. Podle agentury AFP hráli policisté s protijadernými aktivisty hru na kočku a myš. Vzduchem létaly zápalné lahve a kameny. Nejméně dva lidé byli při střetech zraněni. Podle agentury Reuters bylo zadrženo pět lidí. Proti transportu jaderného odpadu se protestovalo rovněž u Braniborské brány v německém Berlíně. Mohutné protesty jsou hlášeny i na čtvrtek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy