Francouzský prezident Jacques Chirac oznámil stažení kontroverzního zákona po ranním jednání s premiérem Dominiquem de Villepinem a dalšími čelnými představiteli vládnoucí pravicové strany UMP.
Detaily navrhovaných opatření zatím premiér nezveřejnil.
Infobox
Fakta o CPE
- Nový typ pracovní smlouvy pro mladé do 26 let
- Zkušební doba je dva roky
- Během této doby může zaměstanvatel pracovníka propustit bez udání důvodu
- Propuštěný zaměstnanec dostane jako kompenzaci 8 % toho, co si vydělal od začátku pracovního vztahu
V SOUVISLOSTECH
Francouzský tisk podle agentury Reuters předpokládá, že mezi opatřeními bude podpora zaměstnavatelům, kteří najmou mladé uchazeče o práci, jež opustili školu, jsou bez potřebné kvalifikace a mají problém se sháněním zaměstnání. Vláda zřejmě jejich najímání podpoří pomocí subvencí.
Premiér Villepin v krátkém prohlášení přenášeném živě francouzskou televizí řekl, že ještě dnes podá návrh zákona zavádějící nové úpravy. Chce zároveň zahájit jednání se sociálními partnery, a to bez předběžných podmínek.
Villepin se snaží zachránit svou reputaci
"Nová opatření" připravili přes víkend politici kolem ministra vnitra a šéfa vládnoucí UMP Nicolase Sarkozyho. Sarkozy doufá, že mu jeho přístup vynese v popularitu ve straně a zajistí kandidaturu na prezidenta, o kterou usiluje stejně jako Villepin.
Podle ankety deníku Liberation klesla Villepinova popularita z 49 procent na počátku ledna na současných 25 procent.
Premiér Villepin prosadil novou pracovní legislativu, která zavádí takzvanou smlouvu prvního zaměstnání (CPE), přes mohutné protesty francouzských studentů i odborů. Vládnoucí pravicová strana UMP si od zákona slibovala, že pomůže snížit nezaměstnanost, která mezi mladými přesahuje dvacet procent.
Villepin dnes svůj ústup zdůvodnil tím, že ne všichni pochopili jeho snahu o účinné a rychlé řešení problému s nezaměstnaností mladých. Přiznal, že pro uplatnění smlouvy prvního zaměstnání "nejsou podmínky" a postěžoval si, že jeho krok "ne všichni pochopili".
Radují se odbory, studenti i komunisté
Odbory označily rozhodnutí prezidenta a vlády za svůj velký triumf. Z "prvního určujícího vítězství" se radoval také předseda Svazu francouzských studentů Bruno Julliard. Zároveň ale upozonil, že výzva k úterním studentským akcím, vydaná před několika dny, zůstává v platnosti.
Za "vítězství pro odbory a studenty" považuje ústup vlády také předseda poslanecké frakce opoziční Socialistické strany Jean-Marc Ayraoult. Komunistická strana v komuniké uvedla, že jde o "druhé velké vítězství lidu nad liberální politikou po loňském odmítnutí ústavy Evropské unie".
Demonstrace možná skončí
Na některých univerzitách se kvůli protestům proti CPE několik týdnů nevyučovalo. Demonstrace vysoko- i středoškolských studentů podpořily také odbory, které před dvěma týdny vyhlásily celostátní stávku.
Studenti, kteří protestovali proti CPE, chystali další velké demonstrace na zítřek, zatímco jiná část vysokoškoláků včera v ulicích Paříže požadovala obnovení výuky a konec blokády univerzit.
Prezident Chirac zákon 2. dubna podepsal, ale zároveň dal úkol vládě, aby jej zmírnila. Premiér to slíbil a vyzval zaměstnavatele, aby zatím zaměstnance na základě nového kontraktu nepřijímali.