Vláda na nás zapomněla, zní po Sandy z východu Ameriky

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
7. 1. 2013 17:45
Americké pobřeží čeká na pomoc po superbouři Sandy, Kongres poslal jen část peněz
Zasněžené trosky na ulici v Rockaway Beach nedaleko čtvrti Queens v New Yorku.
Zasněžené trosky na ulici v Rockaway Beach nedaleko čtvrti Queens v New Yorku. | Foto: Reuters

Staten Island - Kongres nikde ve Spojených státech nevévodí žebříčkům popularity. Ovšem obyvatelé New Yorku a New Jersey, tedy států zdevastovaných superbouří Sandy, nemohou politikům přijít na jméno.

Důvodem je před týdnem odložené hlasování o uvolnění finanční pomoci ve výši 60,4 miliardy dolarů (1,18 bilionu Kč).

Třiašedesátiletý šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner tím rozlítil nejen demokraty, ale i své republikány. Ti neváhali použít slova jako "bezcitnost" či "zrada". Narychlo proto na pátek svolal nové hlasování, kdy Kongres postiženým oblastem přiklepl alespoň 9,7 miliardy.

O zbylých 51 miliardách nebudou politici hlasovat dříve než 15. ledna, tedy více než dva měsíce poté, co živel poničil notnou část severovýchodu USA. To je podstatně déle, než musely v minulosti čekat oběti hurikánů Ike, Katrina či Andrew.

Plivou po sobě, ale na nás nemyslí

Někteří obyvatelé Staten Islandu proto už nabyli dojmu, že vládu nezajímají.

"Co si myslím? Mají štěstí, že nejsme ozbrojeni," citoval server Yahoo! News rozhořčenou 68letou Rose Mazzovou. Sandy jí poničila dům, v němž strávila poslední čtvrtstoletí.

Statik usoudil, že dům není momentálně obyvatelný. Rose ho přesto odmítá opustit, protože nemá kam jít. A od pojišťovny zatím dostala pouhých 5000 dolarů, tedy zlomek z odhadované 130tisícové škody.

"Jsou příliš zaneprázdněni pliváním na druhé a hraním her," nebere si servítky na adresu kongresmanů. "Je to smutné."

Pobřeží USA měsíc po hurikánu Sandy:

Na státní pomoc už nečekáme

Podobně jako ona se přitom cítí statisíce lidí, jejichž domovy koncem října Sandy poničila.

"Mysleli jsme si, že v té vodě zemřeme," vzpomíná na přelom loňského října a listopadu Thomas Cunsolo. Jeho dům potřebuje opravy za několik set tisíc dolarů. Dodnes je bez elektřiny a topení. "Nepočítáme s tím, že nám vláda pomůže. Nečekáme na ně, protože jim na nás nezáleží," říká frustrovaně.

Na Staten Islandu Sandy poškodila na 20 tisíc domů, ostrov rovněž potřebuje peníze na opravu železnice. "Zdá se, že Kongres ignoruje lidi ze severovýchodu," říká šéf místní samosprávy James Molinaro.

"Je stěží pochopitelné, že Spojené státy pomáhají ve všech zemích, kde se stane tragédie, ale u vlastních lidí si (politici) pokládají otázku, zda mají poslat pomoc, nebo ne."

Kdy se dočkají zbytku pomoci, je ve hvězdách.

Přežili Sandy, pohlédněte jim do tváře:

 

Právě se děje

Další zprávy