Obama požádá kongres o 60,4 miliardy na škody po Sandy

ČTK ČTK
8. 12. 2012 0:17
Peníze mají pokrýt náklady škod napáchaných superbouří Sandy
Paul Hernandez poses for a photograph in his front yard as a worker removes the collapsed remains of a portion of his home destroyed when Hurricane Sandy struck in New Dorp Beach, Staten Island November 14, 2012. Hernandez said he and other residents were angry at New York city officials for not doing more to protect their neighbourhood from the ocean and the prospect of flooding. Picture taken November 14, 2012. REUTERS/Mike Segar (UNITED STATES - Tags: DISASTER ENVIRONMENT TPX IMAGES OF THE DAY) ATTENTION EDITORS PICTURE 13 19 FOR PACKAGE 'SURVIVING SANDY' SEARCH 'SEGAR SANDY' FOR ALL PICTURES Published: Lis. 20, 2012, 3:31 odp.
Paul Hernandez poses for a photograph in his front yard as a worker removes the collapsed remains of a portion of his home destroyed when Hurricane Sandy struck in New Dorp Beach, Staten Island November 14, 2012. Hernandez said he and other residents were angry at New York city officials for not doing more to protect their neighbourhood from the ocean and the prospect of flooding. Picture taken November 14, 2012. REUTERS/Mike Segar (UNITED STATES - Tags: DISASTER ENVIRONMENT TPX IMAGES OF THE DAY) ATTENTION EDITORS PICTURE 13 19 FOR PACKAGE 'SURVIVING SANDY' SEARCH 'SEGAR SANDY' FOR ALL PICTURES Published: Lis. 20, 2012, 3:31 odp. | Foto: Reuters

Washington - Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy požádá Kongres o uvolnění 60,4 miliardy dolarů (1,18 bilionu Kč) na pokrytí nákladů škod napáchaných superbouří Sandy na severovýchodním pobřeží USA.

Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na guvernéra státu New York Andrewa Cuoma a jeho kolegy z New Jersey Chrise Christieho.

"Žádost je nastavena tak, aby dovolila maximální flexibilitu vlád (jednotlivých) států. Budeme pokračovat ve spolupráci s (Obamovou) administrativou a Kongresem v souladu s našimi potřebami," uvedli oba guvernéři v prohlášení.

Američtí zákonodárci jsou přitom pod tlakem, aby snížili výdaje a zvýšili příjmy, jimiž se snaží snížit federální deficit. Současně ale státní a městské rozpočty jsou nadále oslabené z posledních let kvůli ušlým příjmům ze snížených daní z nemovitostí a naopak kvůli rostoucím nákladům na důchody a další výdaje.

"Potřebujeme, aby byl na tomto zasedání Kongresu odhlasován úplný ozdravný balíček," řekl starosta New Yorku Michael Bloomberg. "Každé zpoždění bude překážkou našemu zotavení," dodal.

Hurikán Sandy zasáhl koncem října Jamajku, Haiti, Dominikánskou republiku, Bahamy, Kanadu a nakonec východní pobřeží USA, včetně New Yorku. Živelní pohroma zabila 253 lidí, z toho 131 v USA, a způsobila škody asi za 52,4 miliardy dolarů. Šlo o největší bouři v Atlantiku co do délky zasaženého území, tedy zhruba 1800 kilometrů.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy