Vláda je podezřelá z vraždy investigativního novináře

Václav Viták
9. 7. 2011 15:00
Pákistánská tajná služba ISI čelí obvinění, že zavraždila nepohodlného novináře
Novinář Salím Šahzád
Novinář Salím Šahzád | Foto: Reuters

Karáčí - I když se zdálo, že americko-pákistánské vztahy po zabití Usámy bin Ládina už těžko něco zhorší, opak je pravdou.

Olej do ohně přilil americký admirál Mike Mullen. Řekl, že pákistánská vláda "schválila" vraždu významného novináře Salíma Šahzáda, který psal články o těsných vazbách pákistánských bezpečnostních sil na islámské radikály.

Mullen, odstupující předseda sboru náčelníků štábů a po Baracku Obamovi nejmocnější muž americké armády, nicméně vzápětí dodal, že o přímé účasti pákistánské tajné služby ISI na zabití Šahzáda nemá důkazy.

Šahzád byl investigativním žurnalistou, který rozkrýval kontakty mezi pákistánskými vojenskými silami a islamistickými radikály z Al-Káidy, Tálibánu a dalších militantních uskupení.

Rozkryl vazby Al-Káidy v armádě

Pákistánská vláda Mullenův výrok, že reportéra nechal zavraždit stát, okamžitě odmítla. Označila ho za "krajně neodpovědný a politováníhodný".

Současně rozhořčeně popřela, že by měla jakýkoliv podíl na vraždě novináře, zabitého koncem května.

Pákistánský premiér tehdy prohlásil, že vrazi budou pohnáni před soud, a to "za každou cenu". Hlavním podezřelým však byla vždy tajná služba ISI, pákistánský "stát ve státě".

Vraždu Salíma Šahzáda odsoudila i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Šahzád krátce před svou smrtí napsal článek o tom, jak Al-Káida infiltrovala pákistánské námořnictvo. Poté byl unesen, když jel do televizního studia v Islámábádu, kde měl poskytnout rozhovor.

Policie následně oznámila, že nalezla jeho tělo asi 150 kilometrů jihovýchodně od hlavního města. Novinářův opuštěný vůz našla asi 40 kilometrů od místa vraždy.

Podle dostupných informací byl Šahzád mučen a zemřel na vnitřní zranění, zřejmě způsobené mimořádně tvrdým úderem.

Ve svém posledním článku napsal, že islamisté, kteří 22. května úspěšně zaútočili na základnu pákistánského námořnictva Mehrán v Karáčí, k tomuto kroku sáhli poté, co selhaly rozhovory o propuštění několika námořních důstojníků podezřelých z napojení na Al-Káidu.

Pákistánské armádě trvalo 17 hodin, než základnu opět ovládla, a útok pro ni znamenal velkou potupu.

Pákistán, nebezpečné místo

Humanitární organizace Human Right Watch uvedla, že "vražda (Šahzáda) nese všechny podstatné známky dřívějších vražd spáchaných pákistánskými tajnými službami".

Útok na základnu v Karáčí
Útok na základnu v Karáčí | Foto: Reuters

Podle ní i dalších mezinárodních organizací hrozí v Pákistánu žurnalistům nebezpečí nejen od různých islamistů, ale i od pákistánských bezpečnostních složek.

Šahzád byl jakožto reportér velmi úspěšný. Pronikl hluboko do světa militantních islámských organizací a rozhovory mu poskytli jejich nejvýznamnější vůdci, například Siradžuddín Hakkání.

Šahzád byl mimo jiné dopisovatelem jedné hongkongské tiskové agentury, italské tiskové agentury Adnkronos Inernational a vedoucím pákistánské pobočky zpravodajského serveru Asia Times Online.

 

Právě se děje

Další zprávy