Válka tajných služeb: agenti CIA musí opustit Pákistán

Václav Viták
12. 4. 2011 21:40
Islámábád omezuje počet agentů CIA na pákistánském území a nepřeje si drony
Raymond Davis, muž který mimořádně popudil pákistánskou tajnou službu ISI
Raymond Davis, muž který mimořádně popudil pákistánskou tajnou službu ISI | Foto: Reuters

Washington - Pákistán žádá, aby Spojené státy prudce redukovaly počet agentů CIA a příslušníků amerických speciálních jednotek, kteří působí na jeho území.

Požadavek vznesl osobně vrchní velitel pákistánské armády generál Ašfák Parvíz Kajání. V pondělí jednal o něm ve Washingtonu jednal ředitel CIA Leon Panetta se šéfem pákistánské tajné služby ISI generálem Ahmadem Šudžou Pašou.

List The New York Times uvedl, že z Pákistánu by mělo odejít asi 335 Američanů, kteří pracují buď pro Ústřední zpravodajskou službu jako agenti či smluvní spolupracovníci, nebo jsou příslušníky zvláštních jednotek a cvičí pákistánské jednotky pro boj s teroristy.

Není známo, kolik takového personálu USA v Pákistánu mají, podle některých odhadů může však tato redukce představovat až 40 procent ze stávajícího počtu.

Jsou do ní navíc zahrnuti všichni takzvaní kontraktoři, agenti pracující pro CIA na smlouvu. Ty však už centrála v Langley údajně potichu stáhla.

Je to důsledek případu Raymonda Davise, který v Pákistánu na konci ledna při jedné tajné misi, o níž nebyla pákistánská vláda informována, zastřelil dva muže.

Protiamerické nálady v zemi pak dosáhly takové intenzity, že se Islámábád bál lidové vzpoury.

CIA a ISI, dva tiší nepřátelé

USA sice označují Pákistán za svého strategického spojence, vztahy obou zemí jsou však mimořádně složité a nyní také mimořádně špatné.

Pákistánská armáda je přesvědčena, že nejdůležitějším cílem USA v oblasti není pacifikace Afghánistánu ale snaha zbavit Pákistán jeho jaderných zbraní.

Američané zase nemohou pochopit, jak je možné, že pákistánští velitelé nejsou schopni z pákistánských kmenových území vykořenit islámské teroristy včetně Al-Káidy a Tálibánu navzdory pomoci ve výši jedné miliardy dolarů, kterou na tyto účely od Washingtonu každý rok dostávají.

Dalším problémem jsou vztahy mezi CIA a ISI. Mezi oběma tajnými službami vládne silná nedůvěra.

CIA má silné podezření, že ISI hraje na obě strany a že tajně podporuje řadu islámských teroristických uskupení. Patří mezi ně například Laškare Tajba, které stojí za brutálním teroristickým útokem na Bombaj v roce 2008, jenž Indii a Pákistán téměř přivedl na pokraj války.

Jedním z důvodů, proč ISI tak popudil případ Raymonda Davise, je právě skutečnost, že tento kontraktor byl zapojen do úsilí CIA infiltrovat Laškare Tajba, jejíž členové mají kontakty v ISI a pákistánské armádě.

Laškare Tajba se ale spolu s dalšími islámskými teroristickými skupinami stále pevněji usazuje v Afghánistánu a USA ji považují za velkou hrozbu pro Západ.

Nenáviděné drony

Pákistán navíc požaduje, aby CIA přestala s pomocí dronů, bezpilotních letounů, útočit na teroristy skrývající se na pákistánských kmenových územích.

Islámábád tvrdí, že při těchto náletech již zbytečně zahynuly stovky civilistů. Pákistánci vnímají tyto americké operace jako hrubé omezování suverenity své země a vláda je už proto nehodlá dál trpět.

Pákistánci pálí vlajku na protest proti CIA a Davisovi
Pákistánci pálí vlajku na protest proti CIA a Davisovi | Foto: Reuters

Američané navíc ještě zhoršili situaci tím, že 17. března, den poté, co Pákistán propustil Davise, vyslali bezpilotní letoun k útoku na cíl v Severním Wazíristánu, při němž zahynulo 40 osob.

Podle Američanů to byli členové Tálibánu, podle velitele pákistánských ozbrojených sil generála Kajáního se však jednalo o mírumilovné setkání kmenových starších.

Pro Islámábád tímto útokem pohár přetekl. Pákistánci již neposkytují CIA informace o možných teroristických cílech na kmenových územích a navíc žádají plné vysvětlení incidentu ze 17. března.

Spojené státy trvají na tom, že informace o počtu obětí při tomto útoku jsou přehnané, ale vzhledem k současné situaci raději již v Pákistánu žádné drony do akce neposílají.

 

Právě se děje

Další zprávy