Do masakru v Bombaji byli zaplateni i agenti Pákistánu

Václav Viták
25. 5. 2011 19:12
Není ale jasné, do jaké míry se tajná služba ISI na atentátech podílela
Oběti teroristického útoku v Bombaji.
Oběti teroristického útoku v Bombaji. | Foto: Reuters

Chicago - Američan s pákistánskými kořeny David Headley v pondělí před soudem v americkém Chicagu dosvědčil, že se na přípravě teroristického útoku, který si v Bombaji v roce 2008 vyžádal více než 160 mrtvých, podílela pákistánská tajná služba ISI.

To zřejmě ještě více zhorší vztahy mezi USA a Pákistánem, které jsou mimořádně napjaté už od začátku května, kdy americké komando zlikvidovalo v Abbottábádu zakladatele teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina.

Podle Headleyho, který v Indii vyhledával potenciální cíle pro radikální islámskou organizaci Laškare Tajba, byli do přípravy atentátu zapojeni nejméně dva důstojníci ISI.

Osobně se prý před pěti lety setkal s důstojníkem tajné služby, jenž mu nabídl peníze i technickou podporu.

Otázkou zůstává, zda měl teroristický útok v Bombaji podporu nejvyššího velení ISI, nebo šlo jen o iniciativu několika jejích agentů.

Lhář, jenž hraje na všechny strany

Headley vystupuje u soudu coby generální svědek obžaloby. Svědčí proti Tahawúru Ranovi, který je obviněn z podílu na přípravě masakru, při němž zemřelo i šest Američanů.

Pákistánská ambasáda v USA okamžitě Headleyho tvrzení označila za lživé. "Je dvojitý agent. Jeho svědectví není důvěryhodné," řekl mluvčí ambasády.

David Headley má opravdu pozoruhodnou osobní historii. Je synem Američanky a Pákistánce, studoval v Pákistánu elitní vojenskou akademii, ale jako pašerák heroinu skončil v síti americké DEA.

Aby se vyhnul trestu, stal se informátorem této americké služby potírající obchod s drogami. Současně se ale nechal v roce 2001 naverbovat radikály z Laškare Tajba a později i pákistánskou ISI.

Bombajské drama ve fotografiích:

Pro radikály pořizoval videa luxusních bombajských hotelů, autobusových a vlakových nádraží, mořského pobřeží u této indické finanční metropole a dalších potenciálních cílů pro teroristické útoky.

ISI od něj pro změnu chtěla, aby jí dodával informace o jednom jaderném výzkumném zařízení v Indii. Na špionáž mu dala 25 tisíc dolarů.

Headley již dříve přiznal, že s islámskými radikály plánoval útok na budovu dánského deníku, který zveřejnil karikatury proroka Mohammeda. K tomu ale nikdy nedošlo.

Mistrovský manipulátor

Obhajoba Headleyho svědectví zuřivě odmítá. Podle ní je tento dnes padesátiletý muž mistrovským manipulátorem, který si chce jen koupit mírný trest.

Na svědectví proti Ranovi, svému příteli ze studií v Pákistánu, totiž přistoupil, aby se vyhnul hrozbě, že bude sám odsouzen k trestu smrti.

Foto: Aktuálně.cz

I Rana čelí obvinění, že se podílel na přípravě bombajského masakru, a hrozí mu za to doživotí.

Obhajoba současně poukazuje na skutečnost, že se Headley už jednou zachoval stejně, když před deseti lety svědčil proti dvěma svým přátelům v případu pašování drog - také s cílem zachránit si kůži.

Pro pákistánskou tajnou službu ISI je přesto toto spojení krajně kompromitující. Je jasné, že do teroristického útoku v Bombaji nějak zapletena byla, a nyní se bude pouze zjišťovat, do jaké míry.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy