Vláda bankéře Papadimose má zkrotit dluh a spasit Řecko

Radim Klekner Radim Klekner
11. 11. 2011 16:11
Nový předseda vlády chce posunout termín předčasných voleb na pozdější dobu
Potřebujeme především jednotu, nabádá Řeky nový premiér Papadimos, jeho předchůdce Papandreu tvrdí totéž.
Potřebujeme především jednotu, nabádá Řeky nový premiér Papadimos, jeho předchůdce Papandreu tvrdí totéž. | Foto: Reuters

Atény - Z nejhorší hospodářské krize v dějinách země má za úkol vytáhnout Řecko nová vláda premiéra Lukase Papadimose, kterou v pátek jmenoval prezident Karolos Papoulias.

Před kabinetem někdejšího guvernéra řecké centrální banky, který na Peloponéském poloostrově v roce 2002 zaváděl euro, stojí sisyfovský úkol. Má dokázat to, co se předtím nepodařilo vládě socialistického premiéra Jorgose Papandrea, který po téměř dvouletém boji s hospodářskou krizí musel minulý týden rezignovat.

Tedy přesvědčit finanční trhy, že jeho země není "zralá na ručník" a státní bankrot a výstup z eura nejsou nevyhnutelné. A zároveň přimět řadové občany, aby akceptovali další škrty nezbytné pro stabilizaci rozpočtu a postupné snižování řeckého dluhu.

Na nová úsporná opatření se Papadimos pokusil Řeky připravit již v rámci svého inauguračního projevu.

"Řecké hospodářství stojí navzdory velkému úsilí vlády před obrovskými problémy," prohlásil muž, který přebírá řízení země, jejíž zadlužení se během posledních dvou let zvýšilo o téměř padesát procent. "Jsem přesvědčen, že tyto problémy budou rychleji a lépe vyřešeny, když v zemi zvítězí jednota, rozvážnost a vzájemné porozumění."

Právě rychlost, s jakou bude nová vláda schopna zastavit dluhovou spirálu, do níž se Řecko noří čím dál hlouběji, bude v příštích měsících rozhodující.

V novém kabinetu budou mít převahu socialisté, šest ministerských křesel obsadila ale také opoziční Nová demokracie (ND), zatímco čtyři dostala další pravicová strana, Lidová ortodoxní výzva (LAOS). Svůj post ministra financí si podržel klíčový člen Panhelénského socialistického hnutí (PASOK) Evangelos Venizelos. 

Láhev vody za padesát drachem

Papadimos dal proto jasně najevo, že termín konání předčasných voleb, stanovený zatím na 19. února, pokládá za nerealistický, protože za tak krátkou dobu by jeho kabinet nedokázal prosadit vlastně vůbec nic a zemi by navíc plně pohltil předvolební boj.

Vládu technokratů v Řecku by přivítala v první řadě Evropská unie.
Vládu technokratů v Řecku by přivítala v první řadě Evropská unie. | Foto: Reuters

Chce proto, aby se volilo až v březnu.

Podle řecké ústavy musí být parlament rozpuštěn 23 dní před volbami, navíc na 6. a 7. ledna připadají ortodoxní vánoce.

Na dodržení termínu tlačí ND, zatímco s jeho posunutím a zachováním vlády národní jednoty řízené technokraty na co nejdelší dobu souhlasí socialisté.

Velkou neznámou ovšem je, jak volby dopadnou. Socialisté, kteří při těch posledních dostali dvaačtyřicet procent hlasů, mají podle posledních průzkumů podporu pouhých 15,5 procenta respondentů, zatímco Nové demokracii by svůj hlas dalo 22 procent voličů.

V průzkumech stoupají naopak řečtí komunisté a Svaz radikální levice, které v obou případech preferuje více než deset procent voličů. A ačkoliv má Řecko většinový volební systém, není vůbec jisté, zda nová vláda bude mít v parlamentu dostatečnou většinu, aby prosadila další reformy.

O náležité podpoře úřednického kabinetu pochybují na druhé straně analytici.

"Nevidím, že by odbory a populace byly ochotny podpořit nikým nezvolenou vládu technokratů, kterou si tolik žádá Evropská unie," citovala agentura Reuters hlavního ekonoma společnosti pro výzkum finančních trhů Markit Chrise Williamsona.

Žádné velké nadšení nevyvolal v Řecích ostatně ani fakt, že do čela vlády byl jmenován Papadimos, byť má pověst nadstranického, střízlivě uvažujícího odborníka.

"Když si na něj vzpomenu, vybaví se mi, že kdysi stála láhev vody v kiosku 50 drachem a po zavedení eura v přepočtu rázem 170 drachem," říká reportér populární rozhlasové stanice Alpha Radio Georgios Vlachos.

 

Právě se děje

Další zprávy