Dohodnuto. Řeckým premiérem nakonec bude Papadimos

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 11. 2011 14:25
Jednání byla složitá, jméno premiéra padlo bezmála 48 hodin po ohlášeném termínu
Lukas Papadimos. Byl ve vedení Evropské centrální banky, teď povede Řecko.
Lukas Papadimos. Byl ve vedení Evropské centrální banky, teď povede Řecko. | Foto: Reuters

Atény - Moment, na nějž s napětím čekala takřka celá Evropa, konečně nastal. Dlouhá jednání o novém řeckém premiérovi, který sestaví přechodnou vládu národní jednoty, definitivně dospěla ke kompromisu.

"Prezident na základě doporučení politických lídrů pověřil sestavením nové vlády Lukase Papadimose," oznámila kancelář prezidenta Karolose Papuliase.

Ještě ve středu dopoledne se zdálo, že někdejší viceprezident Evropské centrální banky Papadimos je mimo hru. Údajně si totiž kladl podmínky, na něž nebyli ochotni přistoupit ani socialisté, ani pravicová (a dosud opoziční) Nová demokracie.

Požadoval mimo jiné křeslo ministra financí (to chtěl PASOK nechat Evangelosovi Venizelosovi) a odmítal stanout v čele vlády na pouhé tři měsíce do předčasných voleb (což zase požadovali konzervativci).

Zda nakonec čtyřiašedesátiletý Papadimos prosadil svou, není dosud známo. Jeho obrovskou výhodou je, že se zamlouvá jak Evropské unii, tak Mezinárodnímu měnovému fondu. Právě na nich je teď předlužené Řecko naprosto závislé.

Bude to ten, nebo ten?

Původně měl být nový ministerský předseda znám už v úterý večer. Jak přiznal dosluhující premiér Jorgos Papandreu, jednání byla velmi složitá. A objevilo se hned několik kandidátů.

Poté, co politici vyloučili Papadimose, byl "jistojistým kandidátem" dosavadní šéf Evropského soudního dvora Vasilios Skuris, který údajně na požadavky partají přistoupil.

Vzápětí ovšem začaly prosakovat informace, že vládu povede předseda parlamentu Filippos Petsalnikos, jehož navrhl Papandreu. Šéf krajně pravicové strany LAOS Jorgos Karatzaferis to ale vzápětí odmítl a opustil středeční společné jednání u prezidenta.

Splníme, co bylo vyjednáno

Ze čtvrtečního prohlášení prezidentské kanceláře navíc vyplývá závazek, že Řecko schválí záchranný balíček ve výši 130 miliard eur, jenž byl dohodnut koncem října.

Politici prý udělají maximum pro to, aby Řecko zůstalo členem eurozóny. "Schválíme vše, co bylo dohodnuto," vzkázal už ve středu do Bruselu Papandreu.

Plán počítá s tím, že Řecko dostane nové půjčky a na oplátku se zaváže k tvrdým úsporným opatřením. Věřitelé mu navíc odpustí podstatnou část dluhů.

 

Právě se děje

Další zprávy