Virus je tady, vzkazuje Německo

Redakce ZAH, čtk
16. 2. 2006 13:50
Berlín - Výskyt viru H5N1 v Německu dnes oficiálně potvrdil ministr zemědělství Horst Seehofer. Uvnitř: VIDEO.
Člen italské zdravotnické organizace stojí nad mrtvou labutí, kterou na Sicílii zahubil smrtící vir H5N1. Dvě desítky mrtvých ptáků teď prozkoumá specializovaná evropská laboratoř.
Člen italské zdravotnické organizace stojí nad mrtvou labutí, kterou na Sicílii zahubil smrtící vir H5N1. Dvě desítky mrtvých ptáků teď prozkoumá specializovaná evropská laboratoř. | Foto: Reuters

Ve Spolkovém sněmu oznámil, že nebezpečnou formu ptačí chřipky potvrdily testy Veterinárního institutu Friedricha Löfflera.

Podezření na ptačí chřipku se vyskytlo u dvou mrtvých labutí nalezených na ostrově Rujana.

Infobox
Autor fotografie: Jiří Kropáček / Martina Běhounková

Infobox

DÁLE ČTĚTE:

H5N1 se blíží, ale není důvod k panice

H5N1 je blíž,Češi zakázali venkovní chov

Reportáž: Jak se v Česku testuje ptačí chřipka

Ne vždy končí nemoci katastrofou

"Institut Friedricha Löfflera má nyní konečné potvrzení, že u dvou labutí jde o vysoce patogenní virus a že jde o subtyp tohoto viru, který byl poprvé registrován loni u divokého ptactva v Číně," oznámil Seehofer poslancům.

Počítá s tím, že v Německu se objeví další případy této choroby drůbeže, která je přenosná i na člověka.

Češi: Do dvou týdnů i u nás

Čeští ornitologové vzápětí zveřejnili svůj odhad, že se v tuzemsku první uhynulá zvířata - nakažená touto chorobou - objeví do čtrnácti dnů - až se oteplí.

"Je to jednoznačně migrací ptáků. Sem to ještě nepřišlo kvůli tuhé zimě. V normálním roce by tady někteří jarní ptáci byli a posunuli se od Středozemního moře nahoru. Jakmile zima poleví, ptáci se tady objeví," řekl ornitolog Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

  • Celý článek o odhadech českých ornitologů čtěte ZDE.

Zákazy, příkazy, nařízení

Institut Friedricha Löfflera na severoněmeckém ostrově Riems nyní vyšetřuje 40 dalších mrtvých labutí.

Seehofer doufá, že Evropská unie se dohodne na zavádění deklarací pro osoby cestující do EU, které budou muset při vstupu na území Unie prohlásit, že nemají drůbež ani drůbeží produkty.

Ministr německé poslance ujišťoval, že vláda přijala potřebná opatření pro boj s chorobou a pro zabránění jejího šíření.

Okamžitě platí zákaz drůbežích trhů a výstav ptáků, od pátku platí zákaz vypouštění drůbeže do volného prostranství, což má zabránit přenosu viru z divoké populace ptáků na chovy domácího ptactva.

"Máme co dělat s nebezpečnou veterinární chorobou ..., která představuje i potenciální nebezpečí pro člověka," varoval Seehofer a apeloval na veřejnost, aby hlavně malým dětem vysvětlili rodiče potenciální nebezpečí a zamezili jim dotýkat se mrtvých ptáků.

"Ochrana lidí je na prvním místě, proto musíme pořád vysvětlovat, jak se mohou před touto chorobou chránit," podotkl.

Virus H5N1 se nepřenáší mezi lidmi, byly ale prokázány případy přenosu z nakažené drůbeže na lidi. "Tomu lze zabránit, pokud lidé nebudou přicházet do těsného a intenzivního kontaktu s drůbeží," prohlásil Seehofer.

 

Právě se děje

Další zprávy