Washington - Virus zika se rychle šíří Portorikem, kde potenciálně nakazí až 50 těhotných žen za den. Zvyšuje se tak riziko fyzických vad u novorozenců, zejména mikrocefalie neboli zakrnění mozku, které je s tímto virem spojováno. S odvoláním na ředitele amerického Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) to uvedla agentura AFP.
"Domníváme se, že v Portoriku každý den přibudou desítky případů - potenciálně až 50 nových - infikování těhotných žen virem zika," řekl na tiskové konference šéf CDC Tom Frieden. Ten odhaduje, že "virem zika mohou být nakaženy tisíce Portoričanek, které čekají dítě". Proto vyzval toto americké zámořské území, aby provedlo letecké tažení k vymýcení komárů, kteří virus přenášejí.
Podle posledních čísel CDC je na všech zámořských územích USA zaznamenáno 2526 případů infekce virem zika. Podle Friedena jde ale jen o zlomek celkového počtu.
V USA již bylo nahlášeno více než 1130 případů. Šlo o lidi nakažené na cestách po zemích či regionech s výskytem infekce, nebo pohlavním stykem s infikovanými cizinci. Přenos komárem nebyl v USA dosud zaregistrován.
Podle dat CDC z 30. června je v USA 320 případů infikovaných těhotných žen a 279 na amerických zámořských územích.
Americký Kongres se zatím nedohodl na prostředcích, které požaduje prezident Barack Obama v reakci na tuto hrozbu pro veřejné zdraví. Jde o 1,9 miliardy dolarů (46,5 miliardy Kč). Lékařští odborníci přitom varují, že je nutné jednat rychle, neboť je pravděpodobné, že komáři přenášející virus dorazí v létě i do USA, zejména na jih země.
Republikánská většina navrhla 1,1 miliardy dolarů pod podmínkou, že méně financí půjde na program podpory plánovaného rodičovství. Kongres však na konci příštího týdne přeruší činnost kvůli letní dovolené.
Současná epidemie viru zika trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii. Virus se rozšířil do téměř celé Jižní a Střední Ameriky, zaznamenán byl ovšem také na jiných kontinentech.