První vakcína proti viru zika může být testována na lidech. Dvě firmy dostaly povolení

ČTK ČTK
21. 6. 2016 21:00
Lék proti onemocnění virem zika, který se v posledním roce šíří zejména v Latinské Americe, zatím neexistuje. Chystají se však první testy vakcíny, firmy Inovio Pharmaceuticals a GeneOne Life Science dostaly povolení k testování na dobrovolnících. Dvojice společností, které již vyvinuly vakcíny proti ebole a onemocnění MERS, začnou vakcínu s prozatímním názvem GLS-5700 testovat během několika týdnů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Plymouth - Americká společnost Inovio Pharmaceuticals a jihokorejská firma GeneOne Life Science, které společně vyvíjejí vakcínu proti viru zika, dostaly povolení k jejímu testování na lidech. Informovaly o tom firmy v pondělní tiskové zprávě. Podle stanice CNN jde o vůbec první testy vakcíny proti viru zika na zdravých dobrovolnících.

Lék proti onemocnění virem zika, který se v posledním roce šíří zejména v Latinské Americe, zatím neexistuje. Vyvinout se ho snaží podle Světové zdravotnické organizace (WHO) dvacítka firem.

Inovio a GeneOne, které již společně vytvořily vakcínu proti ebole a onemocnění MERS, začnou vakcínu proti viru zika nazvanou prozatím GLS-5700 testovat během několika týdnů. V první fázi ji odzkouší na 40 zdravých dobrovolnících. Předchozí testy na zvířatech podle sdělení firem již prokázaly dobré výsledky. V další fázi pak otestují vakcínu na lidech nakažených virem zika.

Onemocnění virem zika, který přenášejí komáři, má obvykle mírný průběh, velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidský plod. Lékaři se domnívají, že může zapříčinit nedostatečný vývin mozku, takzvanou mikrocefalii. Spojován je i se vzácným Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva.

Současná epidemie viru zika trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii. Virus se rozšířil do téměř celé jižní a střední Ameriky. Zaznamenán byl v jednotlivých případech i na jiných kontinentech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy