Je to první známý případ, kdy ve věznici, otevřené v lednu 2002, prokazatelně k něčemu takovému došlo. Televizní stanice BBC s odvoláním na své zdroje nicméně uvedla, že podobných pokusů už byly čtyři desítky.
Pokusy vedly k prohledání cel
"Jeden muž se pokusil oběsit, další tři si vzali velké množství léků. Ani jeden z pokusů nebyl úspěšný, o motivech činu zatím nevíme," sdělil mluvčí základny Robert Durand.
Po této události začala ostraha věznice prohledávat cely všech 460 vězňů, aby předešla dalším sebevraždám..
Někteří ze zadržených jsou na Guantánamu už déle než čtyři roky. Jde většinou o muže, které USA zadržely během války proti Al-Káidě na území Afghánistánu.Většinou šlo o občany Saúdské Arábie, Jemenu, Afghánistánu, Pákistánu, Egypta a dalších islámských zemí. Nechyběl mezi nimi ani člen rozvětvené bahrajnské královské rodiny.
Ve věznici však seděli nebo nadále sedí i muslimové z Austrálie, Británie, Ruska nebo Číny. Dnes ale USA propustily další skupinu patnácti vězňů, vesměs Saúdů.
Pentagon na konci dubna oznámil, že téměř třetina současných vězňů by mohla být propuštěna. Zůstanou však ti, kteří prokazatelně patřili do vedoucích struktur Al-Káidy a Talibanu a kteří se přímo podíleli na teroristických útocích.
OSN kritizuje, Červený kříž chválí
Výbor OSN pro boj proti mučení, složený z deseti mezinárodních expertů, dnes USA vyzval, aby základnu zavřely. Zadržování podezřelých po neomezeně dlouhou dobu podle výboru odporuje mezinárodním úmluvám.
Mezinárodní výbor červeného kříže (MVČK) naopak po dlouhodobé kritice Spojené státy pochválil. Zacházení s vězni se prý postupně zlepšilo a pracovníci organizace nemají problémy s přístupem na základnu a návštěvami zadržovaných, oznámil prezident MVČK Jakob Kellenberger.