Jičínská tragédie z roku 1968. Dva mrtví po střelbě opilého vojáka

Jičínská tragédie z roku 1968. Dva mrtví po střelbě opilého vojáka
21. srpen 1968 v Jičíně.
Opilý příslušník polských jednotek připravil 7. září 1968 o život Jaroslava Veselého a Zdenku Klimešovou. Další čtyři lidi postřelil, včetně jednoho polského vojáka.
Dobový leták ve čtyřech jazycích.
Prohlášení jičínských komunistů.
Foto: Sbírka Regionálního muzea a galerie v Jičíně
Martin Novák Martin Novák
19. 8. 2013 13:42

Před pětačtyřiceti lety vtrhla do Československa vojska zemí Varšavské smlouvy. Nepřišli jen Sověti, své vojáky poslalo i Polsko, Maďarsko a Bulharsko. Aktuálně.cz se vrací k tragickému případu z Jičína, kde opilý polský voják připravil o život dva lidi. Podívejte se na dobové i současné fotografie a některé dokumenty, které uchovává Státní okresní archiv v Jičíně i Regionální muzeum a galerie v Jičíně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy