K břehům Grónska připlul obří ledovec. Je vysoký jako Big Ben a místní doufají, že nepraskne

Klára Fořtová
26. 7. 2018 10:33
Oslnivě bílý kus ledu je stále v pohybu a nikdo neví, jakým směrem popluje.
Ledovec u Grónska. | Video: Reuters

Grónsko - Obyvatele vesnice Inaarsuit na západě Grónska ohrožuje ledovec, který připlul jen pár metrů od jejich domovů. Oslnivě bílý kus ledu se tyčí 100 metrů nad hladinu vody a je stejně vysoký jako londýnský Big Ben.

"Nic většího jsme tu ještě neviděli," diví se Susanne Eliassenová z místní radnice. Ačkoliv v této oblasti nejsou ledovce nic neobvyklého, žádný se dosud k vesnici tolik nepřiblížil.

Masa ledu se k břehům ostrova dostala náhodou. Pravděpodobně pochází z fjordu Upernavik vzdáleného asi 30 až 40 kilometrů jižně od vesnice. Tam se odlomil a doplul až do vesnice Inaarsuit.

Ledovec je neustále v pohybu a nikdo neví, jak se zachová. Jsou v něm hluboké praskliny a už zdálky je slyšet voda, která v něm proudí. Každou chvíli se navíc ozve rána, když se kus ledu odlomí a spadne do moře.

Místní doufají, že při nejbližším úplňku stoupne hladina moře natolik, že se masa ledu zvedne z mořského dna, odpluje a nebude obyvatele vesnice dál ohrožovat.

"Můj otec vždy říkal, že když se ledovec zasekne na dně, může se pod vodou rozlámat a způsobit vysoké vlny," popsal americké stanici CNN rybář Mathias Kristensen. Sám pamatuje, jak dřív jiný ledovec zničil jedenáct lodí.

Ledovec, který připlul ke Grónsku.
Ledovec, který připlul ke Grónsku. | Foto: Reuters

Ledovec u Grónska také zaujal uživatele sociálních sítí. Jedné z obyvatelek ostrova Oline Nielsenové se podařilo natočit video, které má již miliony zhlédnutí. Na záběrech zachytila moment, kdy se velký kus ledu odlomil.

Přestože ledovec vážící 11 milionů tun může způsobit obrovské škody, pohled na něj je podle některých místních krásný. Například učitelka Pia Kristensenová doufá, že přiláká turisty. "Lidé by se měli přijet podívat na naši přírodu a ledovce," řekla.

Podobný přírodní úkaz byl před měsícem k vidění i na východě Kanady. Devadesátimetrový ledovec se přiblížil k břehům provincie Newfoundland a Labrador. Lidé obdivovali otvor ve tvaru oka, který se uprostřed ledové kry vytvořil.

Video: U Grónska natočili lámání obřího ledovce

Jak se láme obří ledovec. Ohromující podívanou zachytili vědci na východě Grónska | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy