Magické oko. Kolem Kanady proplouvá "nádherný ledovec", lidé si fotí jeho nezvyklý tvar

Zahraničí Zahraničí
6. 6. 2018 11:56
Stáří majestátního ledovce odborníci odhadují na 15 tisíc let.
Ledovec u kanadských břehů.
Ledovec u kanadských břehů. | Foto: Twitter / Mark Gray

Upper Amherst Cove (Kanada) - Lidem na východě Kanady se v posledních dnech naskytl pohled na nevšední přírodní úkaz. Ledovec, který se přiblížil k břehům provincie Newfoundland a Labrador, má uprostřed otvor, který vypadá jako magické oko.

Majestátně vyhlížející ledovec, který plave v moři, přitahuje pozornost lidí do malé zátoky na poloostrově Bonavista. Jedním z nich je místní občan Mark Gray, který obří kus ledu vyfotil a v úterý večer dal snímky na svůj twitterový účet, kde už je mezitím zhlédly stovky lidí.

Experti odhadují stáří ledovce na 15 tisíc let.

"Je to obrovský kus ledu dlouhý asi 90 metrů. A je nádherný," řekl kanadskému serveru CBC Harry Wareham, který pozoruje úchvatnou scénu z okna své kuchyně. "Ve středu ledovce je díra, jejíž horní okraj je ve tvaru podkovy."

U poloostrova Bonavista se podle britské stanice BBC nachází takzvaná ledovcová ulička. Každý rok za touto turistickou atrakcí míří tisíce "lovců ledovců".

Poloostrov je nejlepším místem pro pozorování plujících ker během vrcholné sezony, která trvá od jara do začátku léta.

Podle webu Icebergfinder.com v současné době proplouvá kolem břehů provincie Newfoundland a Labrador 91 ledovcových formací.

V loňském roce se tato kanadská oblast těšila fenomenální ledovcové sezoně. Od pobřeží zde lidé mohli sledovat více než tisíc ledovcových útvarů.

Video: Velký ledovec připlul ke kanadskému městečku

Velký ledovec připlul k městečku Ferryland na východním pobřeží Kanady. Stal se turistickou atrakcí. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

před 28 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy