Magické oko. Kolem Kanady proplouvá "nádherný ledovec", lidé si fotí jeho nezvyklý tvar

Zahraničí Zahraničí
6. 6. 2018 11:56
Stáří majestátního ledovce odborníci odhadují na 15 tisíc let.
Ledovec u kanadských břehů.
Ledovec u kanadských břehů. | Foto: Twitter / Mark Gray

Upper Amherst Cove (Kanada) - Lidem na východě Kanady se v posledních dnech naskytl pohled na nevšední přírodní úkaz. Ledovec, který se přiblížil k břehům provincie Newfoundland a Labrador, má uprostřed otvor, který vypadá jako magické oko.

Majestátně vyhlížející ledovec, který plave v moři, přitahuje pozornost lidí do malé zátoky na poloostrově Bonavista. Jedním z nich je místní občan Mark Gray, který obří kus ledu vyfotil a v úterý večer dal snímky na svůj twitterový účet, kde už je mezitím zhlédly stovky lidí.

Experti odhadují stáří ledovce na 15 tisíc let.

"Je to obrovský kus ledu dlouhý asi 90 metrů. A je nádherný," řekl kanadskému serveru CBC Harry Wareham, který pozoruje úchvatnou scénu z okna své kuchyně. "Ve středu ledovce je díra, jejíž horní okraj je ve tvaru podkovy."

U poloostrova Bonavista se podle britské stanice BBC nachází takzvaná ledovcová ulička. Každý rok za touto turistickou atrakcí míří tisíce "lovců ledovců".

Poloostrov je nejlepším místem pro pozorování plujících ker během vrcholné sezony, která trvá od jara do začátku léta.

Podle webu Icebergfinder.com v současné době proplouvá kolem břehů provincie Newfoundland a Labrador 91 ledovcových formací.

V loňském roce se tato kanadská oblast těšila fenomenální ledovcové sezoně. Od pobřeží zde lidé mohli sledovat více než tisíc ledovcových útvarů.

Video: Velký ledovec připlul ke kanadskému městečku

Velký ledovec připlul k městečku Ferryland na východním pobřeží Kanady. Stal se turistickou atrakcí. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 05:30. Podle mluvčí do sebe při jedné jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy