Vesmír je hlavně náš, řekli si v USA

lem
19. 10. 2006 11:30
Washington - Prezident Bush posílil americké pozice ve vesmíru. Jeho nařízení dává USA možnost odepřít nepříteli volný přistup na oběžnou dráhu.
Heidemarie Stefanyshyn Piperová fotografuje kolegu Joeiho Tannera, který zdviženým palcem signalizuje úspěšné zakončení "vesmírné procházky". Snímek je pořízen z kamery, kterou má Tanner umístěnou na helmě.
Heidemarie Stefanyshyn Piperová fotografuje kolegu Joeiho Tannera, který zdviženým palcem signalizuje úspěšné zakončení "vesmírné procházky". Snímek je pořízen z kamery, kterou má Tanner umístěnou na helmě. | Foto: Reuters

V nové Národní vesmírné strategii stojí, že Washington odmítá budoucí dohody o omezování zbraní ve vesmíru a ponechává si volnou ruku v případě nepřátelského chování kterékoliv země světa v této oblasti.

"Bushova vláda souhlasí se všemi mezinárodními dohodami, ale Spojené státy se postaví proti vytváření dalších právních režimů a pravidel, které by zakázaly nebo omezily přístup USA do vesmíru," píše Washington Post.

Infobox
Autor fotografie: www.nasa.gov

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Vesmír jako bitevní pole

Jde o první revizi americké "vesmírné politiky" za posledních deset let, která dává jasně najevo, že vesmír je pro Spojené státy dalším bitevní polem.

"Svoboda ve vesmíru je pro Spojené státy stejně důležitá jako americké vzdušné a námořní síly," stojí v úvodu dokumentu.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady Frederick Jones potvrdil, že dokument bylo třeba aktualizovat kvůli změnám v současném světě.

"Vesmír se stává důležitou součástí americké ekonomiky i národní bezpečnosti," prohlásil.

Zbraně ve vesmíru nebudou

Vláda přesto odmítá připustit, že má v plánu na oběžnou dráhu vypustit některý ze svých zbraňových systémů.

"Tato strategie nehovoří o amerických zbraních ve vesmíru," potvrdil pro deník Washington Post nejmenovaný člen Bushovy administrativy.

Svoboda ve vesmíru je pro Spojené státy stejně důležitá jako americké vzdušné a námořní síly.
Svoboda ve vesmíru je pro Spojené státy stejně důležitá jako americké vzdušné a námořní síly. | Foto: Aktuálně.cz

Expert na vesmír a vojenské systémy Michael Krepon z centra Henryho L. Stimsona ale nebere ujištění vlády vážně. Možnost, že se Washington odhodlá zbraně ve vesmíru použít, je podle jeho slov značná.

"Clintonova vláda otevřela dveře pro vývoj vesmírných zbraní. Bushova ho chce posunout o další krok vpřed," dodal Krepon.

Americké plány na větší využítí vesmírného potenciálu nejsou žádnou novinkou.

V roce 2004 publikovalo americké letectvo doktrínu, která volala po aktivnějším využití vesmíru. A o celé čtyři roky dříve ministr obrany Donald Rumsfeld podpořil vývoj vesmírných zbraní pro ochranu vojenských i civilních satelitů, na kterých je americká armáda již nyní závislá a jejichž ochranu považuje za jednu z priorit budoucího vývoje.

 

Právě se děje

Další zprávy