reklama
 
 

Venezuelský ústavní soud prohlásil rozhodnutí parlamentu za neplatná, tři poslanci tam nepatří

11. 1. 2016 23:56
Venezuelský ústavní soud dnes prohlásil za neplatné všechny kroky nově zvoleného parlamentu. Reagoval tak na nedávné složení přísahy tří opozičních poslanců, jejichž mandáty soudci v prosinci pozastavili. Minulou středu ale zvolení kandidáti opoziční koalice Stůl demokratické jednoty (MUD) přísahu i přesto složili. Soudci budou podle dnešního prohlášení považovat za neplatné všechny kroky schválené Národním shromážděním, pokud v něm budou tři dříve suspendovaní poslanci zasedat. Národnímu shromáždění soud nařídil, aby tuto trojici zákonodárců zbavilo funkcí.

Caracas - Venezuelský ústavní soud dnes prohlásil za neplatné všechny kroky nově zvoleného parlamentu ovládaného opozicí proti vládě socialistického prezidenta Nicoláse Madura. Informovala o tom agentura AFP. Soud tak reagoval na nedávné složení přísahy tří opozičních poslanců, jejichž mandáty soudci v prosinci pozastavili.

Soudci budou podle dnešního prohlášení považovat za neplatné všechny kroky schválené Národním shromážděním, pokud v něm budou nadále zasedat tři dříve suspendovaní poslanci. Národnímu shromáždění soud podle agentury AP nařídil, aby tuto trojici zákonodárců zbavilo funkcí.

Ústavní soud pozastavil mandát tří opozičních poslanců a jednoho socialistického zákonodárce na konci prosince. Opozici tak připravil o dvoutřetinovou většinu v novém parlamentu. Minulou středu ale zvolení kandidáti opoziční koalice Stůl demokratické jednoty (MUD) přísahu i přesto složili.

Starý venezuelský parlament ovládaný socialisty před svým rozpuštěním stihl schválit 13 nových ústavních soudců, kteří vzápětí rozhodli o neplatnosti volby čtyř poslanců.

Dvoutřetinovou většinu by chtěla MUD využít mimo jiné k prosazení referenda o sesazení prezidenta Madura, jehož mandát končí až v roce 2019, o odvolání soudců nejvyššího soudu, změně ústavy či přijetí amnestie pro politické vězně.

Prezident Maduro a jeho socialisté se od porážky v prosincových volbách snaží různými kroky udržet vliv na dění v zemi. Ve Venezuele je prezidentský systém, takže po parlamentních volbách se vláda nezmění. Maduro ovšem minulý týden jmenoval novou vládu, která si má poradit s ekonomickou krizí i s novým, "buržoazním parlamentem".

autor: ČTK | 11. 1. 2016 23:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama