Venezuela poslala do vězení opozičníka Lopéze. OSN a USA žádají jeho propuštění

David Kohout
11. 9. 2015 12:26
Leopold Lopéz je již přes rok držen ve vojenském detenčním centru Ramo Verde mimo hlavní město. Opozice viní vládu a prezidenta Nicoláse Madura z účelově vykonstruovaného procesu. Lopéz se podle nich stal obětním beránkem vlády, která podle kritiků nedokáže čelit stále zhoršující se ekonomické a sociální situaci v zemi.
Současný venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Současný venezuelský prezident Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský soud v pátek odsoudil Leopolda Lopéze, jednu z klíčových postav opozice v zemi.

Za údajné podněcování násilí během protestů v roce 2014, při kterých zahynulo několik lidí, si má odsedět 13 let a devět měsíců.

Lopézovi obhájci poukazují na řadu nesrovnalostí v celém procesu, jeho zastánci pak neváhali označit proces za vykonstruovaný.

Rodina čtyřiačtyřicetiletého aktivisty navíc poukazuje na to, že je Lopéz už více jak rok a půl vězněn na samotce ve vojenské věznici v nevyhovujících podmínkách. Vládu viní z porušování základních lidských práv. USA a OSN Venezuelu vyzvaly, aby Lopéze propustila. 

Krátce po uvěznění otiskl deník The New York Times Lopézův článek s titulkem "Úpadek státu Venezuela". V něm popisuje stále se zhoršující sociální situaci ve Venezuele.

Leopold Lopéz je vězněn od února 2014. Protivládní aktivista se například podílel na převratu vedeném proti tehdejšímu prezidentovi Hugo Chávezovi. I proto jej převážná většina chudých Venezuelanů vnímá jako buřiče, jenž podněcuje násilí proti vládě.

Naopak jeho zastánci považují proces za účelový. Klíčový lídr opozice se podle jejich slov stal jen obětním beránkem současného prezidenta Nicoláse Madura.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů, uvedl iRozhlas.cz. Zásah podle serveru souvisí s kauzou nemocničních zakázek.

před 44 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

Další zprávy