reklama
 
 

Venezuela poslala do vězení opozičníka Lopéze. OSN a USA žádají jeho propuštění

11. 9. 2015 12:26
Leopold Lopéz je již přes rok držen ve vojenském detenčním centru Ramo Verde mimo hlavní město. Opozice viní vládu a prezidenta Nicoláse Madura z účelově vykonstruovaného procesu. Lopéz se podle nich stal obětním beránkem vlády, která podle kritiků nedokáže čelit stále zhoršující se ekonomické a sociální situaci v zemi.

Caracas - Venezuelský soud v pátek odsoudil Leopolda Lopéze, jednu z klíčových postav opozice v zemi.

Za údajné podněcování násilí během protestů v roce 2014, při kterých zahynulo několik lidí, si má odsedět 13 let a devět měsíců.

Lopézovi obhájci poukazují na řadu nesrovnalostí v celém procesu, jeho zastánci pak neváhali označit proces za vykonstruovaný.

Rodina čtyřiačtyřicetiletého aktivisty navíc poukazuje na to, že je Lopéz už více jak rok a půl vězněn na samotce ve vojenské věznici v nevyhovujících podmínkách. Vládu viní z porušování základních lidských práv. USA a OSN Venezuelu vyzvaly, aby Lopéze propustila. 

Krátce po uvěznění otiskl deník The New York Times Lopézův článek s titulkem "Úpadek státu Venezuela". V něm popisuje stále se zhoršující sociální situaci ve Venezuele.

Leopold Lopéz je vězněn od února 2014. Protivládní aktivista se například podílel na převratu vedeném proti tehdejšímu prezidentovi Hugo Chávezovi. I proto jej převážná většina chudých Venezuelanů vnímá jako buřiče, jenž podněcuje násilí proti vládě.

Naopak jeho zastánci považují proces za účelový. Klíčový lídr opozice se podle jejich slov stal jen obětním beránkem současného prezidenta Nicoláse Madura.

autor: David Kohout | 11. 9. 2015 12:26

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama