Caracas - Venezuelské hlavní město čeká protest proti současnému prezidentu Nicolási Madurovi.
K pouličním protestům vyzvala opoziční vláda, která loni v prosinci - po 17 letech socialistické vlády pod vlajkou "chávismu" - zvítězila v parlamentních volbách a obsadila většinu zákonodárného sboru.
Jde o první krok v rámci kampaně, která má vydláždit cestu k uspořádání celostátního referenda za odvolání Madura z funkce prezidenta.
Opozice, složená z pravicové koalice Stůl demokratické jednoty, by chtěla moc v zemi převzít ještě do konce letošního roku.
Tři body v plánu na sesazení prezidenta
"Změna už se blíží a nikdo ji nemůže zastavit," komentoval podle listu The Guardian situaci v jihoamerické zemi šéf opoziční koalice Jesús Torrealba.
Parlament, který z většiny ovládá, již schválil předběžný návrh zákona, který by uspořádání odvolacího referenda umožnil. Zbývá jen potvrzení Kongresu, který by se měl vyjádřit v druhé polovině března.
Opozice chce Madura obvinit z inflace, hluboké recese a z celkové nouze, která trápí obyvatele Venezuely. K jeho svržení vypracovala tříbodový plán.
Ten kromě odvolávacího referenda a lidových protestů zahrnuje schválení ústavních dodatků, které by zkrátily funkční období prezidenta z šesti na čtyři roky.
Nicolás Maduro se nachází v polovině svého šestiletého prezidentského mandátu. Ve funkci vystřídal zemřelého Huga Cháveze, který zemi pod socialistickou vlajkou vedl od roku 1999.
Ústava stanovuje, že prezident může být zbaven funkce pouze prostřednictvím celostátního odvolacího referenda, a to právě po uplynutí poloviny funkčního období. Pro vypsání referenda se musí sepsat petice s podpisem alespoň 20 procent všech právoplatných voličů, což v současnosti čítá 3,9 milionu lidí.
Mě se nezbaví, reaguje Maduro
Maduro se ale brání. Sám sebe pasuje do role zachránce, který zemi vyvede z několikaleté ekonomické krize.
"Jsme tady proto, abychom pracovali na cílech velkého ekonomického oživení," pronesl ve státní televizi. "Mě se nezbaví," uvedl na konto opozice.
Bídu v zemi svaluje na pokles cen ropy, na níž je venezuelská ekonomika závislá. Zajišťuje více než 90 procent příjmů z exportu.
Protože investoři pochybují nad schopností Venezuely splácet své zahraniční dluhy, obrátila se Madurova vláda na svého největšího spojence. "Dosáhli jsme velké dohody s Čínou," cituje prezidenta agentura Reuters.
Bez podání jakýchkoliv podrobností však může jít o pouhé prázdné zvolání. Čína půjčila Venezuele už v roce 2007 padesát miliard dolarů, které jihoamerická země splácí dodávkami ropy. V té době měl ale barel ropy zhruba o 70 dolarů vyšší cenu.
Nic nefunguje, všechno je špatně
Země nyní trpí nedostatkem téměř všeho až po toaletní papír a některé základní druhy potravin. Obyvatelé metropole Caracasu se potýkají s problémy s tekoucí vodou a výpadky proudu vedly vládu k zahájení systému přídělů na elektřinu a k zatemnění nákupních center, aby se zbytečně neplýtvalo.
Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) čeká letos Venezuelu nejhorší inflace, která může dosáhnout až 700 procent. Jde o celosvětově nejhorší výkon, píše deník Wall Street Journal. A vyhlídky nejsou růžové, pokud bude země pokračovat stejným směrem. Zdevastovanou ekonomiku by podle ekonomů zachránil jedině úplný obrat v hospodářské politice.
Není proto divu, že prezident Maduro nemá mezi obyvateli velkou podporu, což potvrzují průzkumy veřejného mínění.
"Tohle se už nedá vydržet," prohlásil Jesús Torrealba na tiskové konferenci v Caracasu. "My Venezuelané jsme všichni oběťmi krize, která zasáhla naši zemi. Nic nefunguje. Všechno je špatně a všechna naše práva jsou neustále pošlapávána."
Hlavní překážkou pro plán na jeho sesazení je skutečnost, že Maduro s chávisty stále udržuje kontrolu nad klíčovými státními institucemi včetně Nejvyššího soudu.
Sílu chce proto opozice demonstrovat pomocí celostátního hnutí, které bude mít širokou podporu od obyvatelstva. Spoléhá na nespokojenost lidí se zoufalou situací a chce obyvatele nahnat do ulic.
"Vyzývám venezuelský lid, aby zahájil největší tlak lidového hnutí, který kdy existoval a který aktivuje všechny - opakuji všechny - mechanismy pro změnu," cituje Torrealbu BBC.