Černý scénář viru zika ve Venezuele se naplnil: Půl milionu nakažených a bídná úroveň zdravotnictví

ČTK ČTK
19. 2. 2016 21:30
Jestliže se původně uvádělo, že se ve Venezuele nakazilo virem zika zhruba 5000 lidí, experti vyvádějí lidi z omylu: Chceme-li se dobrat reálnějšího čísla, přidejme tři nuly. Když se k tomu připočte bídný stav venezuelského zdravotnictví, nedostatek osvěty i léků, katastrofa je na světě.
Foto: Reuters

Caracas - Ve Venezuele se při nynější epidemii viru zika nakazilo zřejmě mnohem více lidí, než dosud uváděných zhruba 5000. Podle expertů, které citoval tento týden list The Washington Post, jich může být až půl milionu. Americký deník ve svém článku upozornil také na katastrofální stav venezuelského zdravotnictví.

Půl milionu případů nákazy, která je nebezpečná pro vývoj lidského plodu, by tak činilo z Venezuely druhou nejvíce zasaženou zemi po Brazílii, kde bylo zaznamenáno už asi 1,5 milionu infikovaných. Na rozdíl od Brazílie, kde již několik týdnů probíhá masivní kampaň boje s komáry šířícími tento virus, ale venezuelská vláda nemá žádnou strategii.

Virus zika zřejmě ovlivňuje nedostatečný vývin mozku lidského plodu a způsobuje mikrocefalii, což ale ještě není zcela prokázáno. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale dnes oznámila, že se zvyšuje počet důkazů, které virus s mikrocefalií spojují. Podle WHO ale potrvá ještě čtyři až šest měsíců, než to bude prokázáno.

Virus zika, kvůli němuž WHO již na začátku února vyhlásila celosvětový stav nouze, je spojován i s Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva. V souvislosti s epidemií viru zika v Latinské Americe zaznamenaly některé země také zvýšený výskyt tohoto jinak vzácného neurologického onemocnění.

O katastrofálním stavu venezuelského zdravotnictví v pátek informoval také předseda zdravotní komise venezuelského parlamentu José Manuel Olivares. Ten zároveň uvedl, že se zástupci WHO mluvil o nutnosti humanitární pomoci pro svou zemi. Podle Olivarese se v zemi nedostává 90 procent léků, které by byly potřeba.

"Nejsou léky, nejsou potraviny, je zde podvýživa, Venezuelané umírají kvůli nedostatku léků... jak je tohle možné v zemi, která je tak velkým producentem ropy?" ptal se Olivares. Cena ropy v posledním roce výrazně klesla, což ještě umocnilo hlubokou ekonomickou krizi, v níž se Venezuela už několik let nachází. Podle údajů z tohoto týdne ekonomika loni klesla o 5,7 procenta a míra inflace dosáhla 180,9 procenta.

Pokud se potvrdí, že zika virus způsobuje vrozenou vadu mozku, tak je to velmi zlá záležitost, říká epidemiolog Ladislav Machala. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy