Socialismus, nebo konec s ropou, vzkázal Chávez USA

elb
1. 12. 2007 15:50
K ropným polím vyslal prezident Venezuely armádu
Prezident Hugo Chávez slibuje Socialismus 21. století a mnoho Venezuelanů na to slyší.
Prezident Hugo Chávez slibuje Socialismus 21. století a mnoho Venezuelanů na to slyší. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez pohrozil přerušením dodávek ropy do Spojených států, pokud by se americká vláda vměšovala do nedělního referenda o změnách ústavy, které mají umožnit Chávezovo znovuzvolení.

Chávez to řekl při páteční manifestaci, které se zúčastnily desetitisíce jeho příznivců. Zároveň oznámil, že na ochranu ropných polí vyslal armádu.

"Naším opravdovým nepřítelem je Severní Amerika," cituje CNN Cháveze. "Jsme připraveni dát Bushovi rozhodující úder."

Masivní demonstrace v Caracasu byla reakcí na čtvrteční protesty opozice, kterou podpořily desetitisíce Venezuelanů. Zároveň si Chávez připravuje půdu pro nedělní referendum o ústavních změnách, které mají posílit prezidentovy pravomoci a zavést socialistický stát.

  • VIDEO: Venezuela na nohou. Bouří se proti Chávezovi

V nedělním hlasování budou Venezuelané rozhodovat o změně 69 článků ústavy. Nejkontroverznější změnu má přinést zrušení omezení prezidentského mandátu na dvě volební období. Podle stávajícího znění ústavy by totiž Chávez v prezidentských volbách v roce 2012 již nesměl znovu kandidovat.

Změna ústavy někdejšímu plukovníkovi parašutistických jednotek, který stojí v čele Venezuely osm let, umožní de facto neomezenou dobu vládnutí.

Zárověň mají změny přinést nové druhy vlastnictví kromě státního a soukromého, omezit pravomoci centrální banky, zkrátit pracovní týden a snížit minimální věk voličů z 18 na 16 let.

Potřebnou podporu voličů mu v lidovém referendu o změně ústavy zajistí opatření přijatá už dřív "ve prospěch lidu" .

Jestliže bude změna ústavy odhlasována a venezuelští oligarchové spojení s říší (USA) označí volby za podvod, pak je Chávez připraven zastavit od pondělí dodávku ropy do Spojených států, které jsou jejich největším odběratelem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy