S výzkumem velryb pomůže nová technologie. Vědci využijí satelitní snímky z vesmíru

Jana Václavíková
4. 11. 2018 15:32
Vědci budou prostřednictvím satelitních snímků schopni odhalit chování velryb i spočítat jejich populaci.
Velryby jsou vidět i z vesmíru. Ilustrační foto.
Velryby jsou vidět i z vesmíru. Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Londýn - Britští vědci našli nový způsob, jak spočítat populaci velryb a odhalit jejich chování. Použijí k tomu snímky ve vysokém rozlišení pořízené vesmírnými satelity. Informovala o tom BBC.

Nová metoda znamená přelom v monitorování velryb především proto, že dosud sledování probíhalo pouze na lokální úrovni, z lodí, ze vzduchu nebo z vyvýšených míst, píše britská BBC.

"Tradičními způsoby monitorování, jakými jsou lodě a letadla, je složité se ke všem místům dostat. Schopnost vystopovat velryby bez nutnosti cestovat na vzdálená nebo nedostupná místa a zároveň za přijatelnou cenu, bude velkým benefitem pro ochranu velryb," popsala Hannah Cubaynesová, která se na výzkumu podílela.

"Poprvé budeme schopni zřetelně rozpoznat znaky velryb jako jejich ploutve," dodala Cubaynesová. Expertka bude prostřednictvím satelitních snímků zkoumat, zda se populace velryb v okolí Jižní Georgie vzpamatovala od ukončení lovu velkých mořských savců.

Výzkumy pomohou nejen s vědeckým bádáním, ale také s námořní dopravou. Poté, co vědci odhalí pravidelné migrační trasy velryb, budou moci jejich data využít i kapitáni lodí, kteří nyní riskují srážku s těmito zvířaty.

Další výhodu výzkumníci vidí v tom, co jim stav velrybí populace prozradí o stavu samotného oceánu. "Velryby jsou velmi důležitým indikátorem zdraví ekosystému. Tím, že budeme schopni sbírat informace z velkého prostoru díky satelitním snímkům, můžeme porozumět obecněji stavu oceánů," vysvětlila pro BBC Jennifer Jacksonová, přední odbornice na velryby.

První výsledky práce se snímky ze satelitů přinesou přesnější počty velryb nacházejících se ve Středozemním moři.

Nyní vědci zkouší algoritmus, který by snímky dokázal sám prohledat a určit, co je velryba a co ne. Výrazně by tak zrychlil a ulehčit práci v prohledávání rozsáhlého prostoru. Podle předběžných dat je algoritmus v rozpoznávání velryb daleko přesnější než člověk. Vědci díky němu chtějí i odhalit, jaký je počet mrtvých velryb, které uvízly na mělčinách v odlehlých částech světa.

Zoologové dříve využívali satelity k monitorování populace tučňáků a albatrosů. Oproti současnému systému měly dřívější snímky nižší rozlišení, u těchto živočichů, podstatně menších než velryby, to ale nebyl problém. Výzkumníci předem věděli, kde hnízdí a ze satelitních snímků jen určovali velikost kolonií. Z ní poté dokázali stanovit přibližný počet tučňáků a albatrosů na jednom místě.

Video: Přátelské velryby překvapily turisty v Austrálii

Posádka australské lodi natočila unikátní podvodní záběry velryb hrbatých, které kroužily přímo u lodi. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 24 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 56 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy