Japonci při velrybářské expedici zabili 177 plejtváků. Bylo to pro vědecké účely, tvrdí

ČTK ČTK
22. 8. 2018 10:28
Výprava byla součástí 12letého programu Japonska, jehož cílem je studovat počet velryb, jejich potravní návyky a další podrobnosti o jejich životě.
Plejtvák obrovský. Ilustrační foto.
Plejtvák obrovský. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Tokio - Japonsko během poslední tříměsíční velrybářské výpravy v severozápadním Pacifiku ulovilo a zabilo 177 plejtváků. Podle agentury AFP o tom informovala japonská vláda. Japonsko tvrdí, že jeho velrybářský program existuje čistě pro vědecké účely. Na zářijovém zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) v Brazílii chce ale prosadit svůj návrh, aby byl znovu povolen komerční lov některých druhů kytovců.

Nejnovější expedice japonské velrybářské flotily začala 17. května a trvala 98 dní. Za tuto dobu posádky tří lodí ulovily 134 plejtváků sejvalových a 43 plejtváků malých, sdělila japonská vláda.

Výprava byla součástí 12letého programu Japonska, jehož cílem je studovat počet velryb, jejich potravní návyky a další podrobnosti o jejich životě. Analýza má podpořit tvrzení Tokia, že některé druhy velryb nejsou ohrožené a mohou být loveny na maso.

Mezinárodní velrybářská komise v roce 1986 zavedla moratorium na lov velryb. Japonsko s tím sice souhlasilo, ale vymínilo si, že bude pokračovat ve výlovu, který je podle tvrzení Tokia spojen s výzkumem. Přitom netají, že většina takto získaného masa končí na pultech obchodů a na stolech restaurací.

Island, který obnovil komerční lov velryb v roce 2006, a také Norsko jsou jediné dvě země, které zákaz nerespektují a nadále otevřeně velryby loví. Výjimku z moratoria mají původní obyvatelé Grónska či Aljašky.

Video: Velryba nemohla najít cestu z přístavu. Biologové ji lákali na otevřený oceán

Jedenáctimetrový keporkak uvázl v přístavu v kalifornském městě Ventura. Mořští biologové ho museli pomocí volání velryb lákat na otevřený oceán. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy