Japonsko neprosadilo svůj návrh na obnovu lovu velryb. Zákaz měl být dočasný, tvrdí

ČTK ČTK
15. 9. 2018 7:44
Mezinárodní velrybářská komise zavedla moratorium na lov velryb v roce 1986. Japonsko ovšem tvrdí, že od té doby se počet zástupců některých druhů velryb výrazně zvýšil, takže tyto druhy už nejsou ohrožené.
Japonská velrybářská loď, ilustrační foto.
Japonská velrybářská loď, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Florianópolis (Brazílie) - Japonsku se nepodařilo prosadit návrh, aby byl znovu povolen komerční lov některých druhů velryb. Japonská delegace s tímto požadavkem vystoupila na zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) v Brazílii, její návrh byl ale zamítnut poměrem 41 ku 27 hlasům.

Mezinárodní velrybářská komise zavedla moratorium na lov velryb v roce 1986. Japonsko ovšem tvrdí, že od té doby se počet zástupců některých druhů velryb výrazně zvýšil, takže tyto druhy už nejsou ohrožené. Tokio proto opakovaně vyzývá ke zrušení zákazu lovu. Podle Japonska není důvod udržovat v platnosti opatření, které bylo míněno jen dočasně.

Země stojící v této záležitosti proti Japonsku naopak argumentují, že velrybí populace jsou stále zranitelné a lov velryb je čím dál víc vnímán jako něco nepřijatelného.

Po prohraném hlasování, které se konalo v pátek, v poslední den zasedání IWC, Japonsko uvedlo, že přehodnotí své členství v Mezinárodní velrybářské komisi.

Ekologické organizace a organizace bojující za práva zvířat výsledek hlasování přivítaly.

Island, který obnovil komerční lov v roce 2006, a Norsko jsou jediné dvě země, které zákaz nerespektují a nadále otevřeně velryby loví. Japonsko uplatňuje výjimku ze zákazu, která mu povoluje každoročně zabít několik stovek velryb pro "vědecké účely". Tokio se přitom netají tím, že velrybí maso končí v restauracích a na rybích trzích.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Brescia podlehla Turínu, Matějů si dal vlastní gól

Fotbalisté Brescie neudrželi v 31. kole italské ligy vedení na hřišti FC Turín a prohráli 1:3. Domácí zaveleli k obratu po vlastním gólu Aleše Matějů, který odehrál celé utkání. Do zápasu zasáhl i jeho spoluhráč Jaromír Zmrhal, jenž se dostal do hry v 61. minutě.

Jakub Jankto odehrál 82. minut, porážce Sampdorie Janov 0:2 na hřišti rozjeté Atalanty Bergamo ale nezabránil. Ladislav Krejčí zůstal při porážce Boloně 1:2 se Sassuolem celý zápas na lavičce náhradníků.

Nešťastný moment prožil Matějů v 48. minutě, kdy ho za stavu 1:0 ve prospěch Brescie trefil zblízka do zad Lorenzo De Silvestri a míč se odrazil mimo dosah brankáře Jesseho Joronena. O deset minut později dokonal obrat nejlepší střelec "Býků" Andrea Belotti a pojistku přidal druhý útočník Simone Zaza.

Brescia tak nenavázala na vítězství z minulého kola proti Veroně a z předposlední příčky ztrácí na záchranu sedm bodů. Turín se posunul na 14. pozici.

Italská fotbalová liga - 31. kolo:

FC Janov - Neapol 1:2 (49. Goldaniga - 45.+1 Mertens, 66. Lozano), Fiorentina - Cagliari 0:0, AS Řím - Parma 2:1 (43. Mchitarjan, 57. Veretout - 9. Kucka z pen.), Bergamo - Sampdoria Janov 2:0 (75. Toloi, 85. Muriel), Boloňa - Sassuolo 1:2 (90.+1 Barrow - 41. Berardi, 57. Haraslín), FC Turín - Brescia 3:1 (48. vlastní Matějů, 58. Belotti, 86. Zaza - 21. Torregrossa).

Další zprávy