Velké změny v indickém kabinetu

Red Zah, ČTK
29. 1. 2006 12:51
Dillí - Indická vláda zažila největší personální změnu od roku 2004. Premiér Singh se rozhodl vyměnit 18 ministrů.

Indický premiér Manmóhan Singh provedl rozsáhlé změny ve složení kabinetu. Vyměnil 18 ministrů a i nadále si ponechal rezort zahraničních věcí. Je to největší personální změna v indické vládě od Singhova nástupu do funkce v roce 2004.

Vláda chce nové lidi

Premiér si prý ponechal křeslo ministra zahraničí, aby nekomplikoval přípravy návštěvy amerického prezidenta George Bushe. V Indii je Bush očekáván v březnu a při jeho návštěvě má být podepsáno několik důležitých smluv o hospodářské a vojenské spolupráci.

"Chceme do vlády dostat nové lidi a připravit Indii na novou generaci vedení," řekl Singh novinářům. Změna se ale netýká ani klíčových ministerstev obrany a financí.

Nahrazen byl ale dosavadní ministr ropného průmyslu Mani Šankar Aijar, protože Aijar prosazoval úzkou energetickou spolupráci s Čínou a Íránem. Teď bude řídit ministerstvo sportu a mládeže a o ropném průmyslu bude rozhodovat právník Murli Deora. 

Irácká ropa přinesla demisi ministra zahraničí

Premiér Singh vede ministerstvo zahraničí od loňského října. Jeho předchůdce v této funkci, Natvar Singh, podal demisi, protože se jeho jméno objevilo mezi osobami, které vyšetřovací komise OSN obvinila z nelegálních aktivit kolem prodeje irácké ropy v době, kdy Irák musel ropu prodávat pod dohledem OSN.

Indická vláda tvrdí, že komise pro Singhovo obvinění nepředložila důkazy, avšak i tak zahájila vlastní šetření. #reklama

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy