Velké změny v indickém kabinetu

Red Zah, ČTK
29. 1. 2006 12:51
Dillí - Indická vláda zažila největší personální změnu od roku 2004. Premiér Singh se rozhodl vyměnit 18 ministrů.

Indický premiér Manmóhan Singh provedl rozsáhlé změny ve složení kabinetu. Vyměnil 18 ministrů a i nadále si ponechal rezort zahraničních věcí. Je to největší personální změna v indické vládě od Singhova nástupu do funkce v roce 2004.

Vláda chce nové lidi

Premiér si prý ponechal křeslo ministra zahraničí, aby nekomplikoval přípravy návštěvy amerického prezidenta George Bushe. V Indii je Bush očekáván v březnu a při jeho návštěvě má být podepsáno několik důležitých smluv o hospodářské a vojenské spolupráci.

"Chceme do vlády dostat nové lidi a připravit Indii na novou generaci vedení," řekl Singh novinářům. Změna se ale netýká ani klíčových ministerstev obrany a financí.

Nahrazen byl ale dosavadní ministr ropného průmyslu Mani Šankar Aijar, protože Aijar prosazoval úzkou energetickou spolupráci s Čínou a Íránem. Teď bude řídit ministerstvo sportu a mládeže a o ropném průmyslu bude rozhodovat právník Murli Deora. 

Irácká ropa přinesla demisi ministra zahraničí

Premiér Singh vede ministerstvo zahraničí od loňského října. Jeho předchůdce v této funkci, Natvar Singh, podal demisi, protože se jeho jméno objevilo mezi osobami, které vyšetřovací komise OSN obvinila z nelegálních aktivit kolem prodeje irácké ropy v době, kdy Irák musel ropu prodávat pod dohledem OSN.

Indická vláda tvrdí, že komise pro Singhovo obvinění nepředložila důkazy, avšak i tak zahájila vlastní šetření. #reklama

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy