reklama
 
 

Velké změny v indickém kabinetu

29. 1. 2006 12:51
Dillí - Indická vláda zažila největší personální změnu od roku 2004. Premiér Singh se rozhodl vyměnit 18 ministrů.

Indický premiér Manmóhan Singh provedl rozsáhlé změny ve složení kabinetu. Vyměnil 18 ministrů a i nadále si ponechal rezort zahraničních věcí. Je to největší personální změna v indické vládě od Singhova nástupu do funkce v roce 2004.

Vláda chce nové lidi

Premiér si prý ponechal křeslo ministra zahraničí, aby nekomplikoval přípravy návštěvy amerického prezidenta George Bushe. V Indii je Bush očekáván v březnu a při jeho návštěvě má být podepsáno několik důležitých smluv o hospodářské a vojenské spolupráci.

"Chceme do vlády dostat nové lidi a připravit Indii na novou generaci vedení," řekl Singh novinářům. Změna se ale netýká ani klíčových ministerstev obrany a financí.

Nahrazen byl ale dosavadní ministr ropného průmyslu Mani Šankar Aijar, protože Aijar prosazoval úzkou energetickou spolupráci s Čínou a Íránem. Teď bude řídit ministerstvo sportu a mládeže a o ropném průmyslu bude rozhodovat právník Murli Deora. 

Irácká ropa přinesla demisi ministra zahraničí

Premiér Singh vede ministerstvo zahraničí od loňského října. Jeho předchůdce v této funkci, Natvar Singh, podal demisi, protože se jeho jméno objevilo mezi osobami, které vyšetřovací komise OSN obvinila z nelegálních aktivit kolem prodeje irácké ropy v době, kdy Irák musel ropu prodávat pod dohledem OSN.

Indická vláda tvrdí, že komise pro Singhovo obvinění nepředložila důkazy, avšak i tak zahájila vlastní šetření. #reklama

autor: Red Zah, ČTK | 29. 1. 2006 12:51

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama