Mladý Ind točí film o dětech bez domova

rst, ČTK
25. 1. 2006 8:00
Dillí - Kišan Šríkanth sebevědomě řídí záběry kamer. Točí film o dětech bez domova, na jehož scénáři se podílel.
Šéf Kišan musel zvládnout i práci s filmovou technikou.
Šéf Kišan musel zvládnout i práci s filmovou technikou. | Foto: Chitranga

Rozpočet na dvouhodinový film je necelých 200 000 dolarů (4,6 milionu korun) a zbývá už dotočit jen pár scén. Mohl by to být nudný popis práce v kolosu indického filmového světa, Bollywoodu, kdyby Kišanovi nebylo teprve deset let.

Pochází z jihoindického Bangalore a ve filmové branži patří mezi veterány. Pohybuje se v ní od svých čtyř let, hrál ve 24 filmech a v 1000 dílech televizního seriálu, uvedl server BBC.

Šéf Kišan o dětech bez rodičů

Teď se Kišan rozhodl vyzkoušet režii. Snímek, který točí s bravurou dospělých kolegů, se jmenuje Care of Footpath (Pečujte o chodníky). Je o dětech, jejichž jedinou adresou jsou chodníky velkých indických měst.

"Když mi bylo šest, viděl jsem děti ze slumů prodávat noviny u semaforu. Ptal jsem se otce, proč ty děti nechodí do školy jako já. Řekl mi, že nemají rodiče. Chtěl jsem pro ně něco udělat," vypráví chlapec, jemuž se ve štábu říká šéf Kišan.

Napsal na téma dětí bez domova povídku, kterou otec převyprávěl přátelům. Navrhli, aby si hoch příběh i sám natočil.

Nejmladší režisér na světě

Na práci se připravoval četbou o Hollywoodu a přehráváním DVD. "Musel jsem se také poučit o práci kamery a o tom, jaké čočky záběry zužují nebo rozšiřují," tvrdí malý Ind.

Stále chodí do školy, i když kvůli neustálým přesunům, jež si natáčení vyžaduje, školy často mění. Když mu na vyučování nezbude čas, dělají pro něj spolužáci poznámky. "Zkoušky složím," říká sebevědomě Kišan.

Jako nejmladší režisér na světě se chce dostat do Guinnessovy knihy rekordů a o své budoucnosti má jasno: režie a počítačová grafika.

 

Právě se děje

Další zprávy