Velké sucho v Evropě a smrtící povodně v Pákistánu. Srpen byl měsíc extrémního počasí

Jana Václavíková Jana Václavíková
4. 9. 2022 15:32
Zprávy o extrémních projevech počasí přicházely v srpnu z mnoha zemí. Lesní požáry způsobené dlouhodobým suchem zasáhly západní Evropu, kde nízká hladina řek zkomplikovala lodní dopravu. Sucho v Číně zase přimělo vodní elektrárny, na kterých čínská ekonomika stojí, zastavit provoz. Více o extrémech v srpnu najdete v pravidelném klima měsíčníku.
Ve městě Čchung-čching je vidět na dno řeky Ťia-ling-ťiang.
Ve městě Čchung-čching je vidět na dno řeky Ťia-ling-ťiang. | Foto: Reuters

Sucho v Číně

Největší vlny veder za posledních 60 let, tedy od doby, co se o nich vedou záznamy, hlásí také Čína. Teploty nad 40 stupňů Celsia zaznamenali meteorologové hned několikrát v jedenácti provinciích.

Vysychají proto řeky, které se leckde dají přejít pěšky a jež jsou kvůli vysokému množství vodních elektráren významným zdrojem energie v Číně - jsou zodpovědné za tři čtvrtiny produkce elektřiny. Kvůli nízkým dodávkám elektřiny tak musely některé čínské továrny pozastavit provoz. Zasaženy jsou i domácnosti.

Vláda v Pekingu proto alespoň část produkce nahrazuje energií z uhelných elektráren. V červenci dovezla ze sousedního Ruska dosud největší množství suroviny, uvádí americký deník New York Times.

Sucho má negativní dopady také na zemědělství. V provincii S'-čchuan, která je předním pěstitelem jablek, švestek a dalšího ovoce, mnoho ovocných stromů vedra nepřežilo. A než začnou plodit nové stromy, může uplynout i pět let. "Způsobí to ekonomické potíže, což je ta poslední věc, kterou chce vedení země vidět," domnívá se analytička Even Rogers Payová. 

 

Právě se děje

Další zprávy