Velké sucho v Evropě a smrtící povodně v Pákistánu. Srpen byl měsíc extrémního počasí

Jana Václavíková Jana Václavíková
4. 9. 2022 15:32
Zprávy o extrémních projevech počasí přicházely v srpnu z mnoha zemí. Lesní požáry způsobené dlouhodobým suchem zasáhly západní Evropu, kde nízká hladina řek zkomplikovala lodní dopravu. Sucho v Číně zase přimělo vodní elektrárny, na kterých čínská ekonomika stojí, zastavit provoz. Více o extrémech v srpnu najdete v pravidelném klima měsíčníku.

Vedro i na to, abychom si povídali

Extrémní projevy počasí ovlivňují také kulturu. Jednou z tradic, kterou dodržují obvykle starší ženy ve španělské Andalusii, je, že si po západu slunce přinesou na ulici židle a povídají si se sousedy a přáteli. Charla al fresco (v překladu chladná klábosení) jsou tak proslulá, že se letos dostaly na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Letošní rekordní vlny veder, kvůli kterým bylo na jihu Španělska horko i přes noc, ale způsobily, že mnoho lidí upřednostnilo stín a chlad svých vlastních domovů.

Podobnou strategii mají i obyvatelé Sevilly, hlavního města Andalusie, kteří v létě vycházejí z domovů až po osmé hodině večerní a vytvářejí si stín v ulicích natahováním plachet mezi domy. "Staré tradice jako charla al fresco nemusí vymizet. Ale bude stále složitější je udržet, pokud nepřijdeme na způsob, jak zacházet s veřejnými prostory, zatímco se svět otepluje," cituje agentura Bloomberg Lucase Pereaua ze sevillské vodní společnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy