Vážení čtenáři, ukončujeme tento online přenos. Další informace o Alžbětě II. a králi Karlu III. najdete v našem běžném zpravodajství.
Pokud si chcete připomenout události okolo pohřbu, najdete je v souhrnném videu, které je výše v tomto článku.
Souhrn událostí:
To, že Fiala seděl za Bidenem, neznamená, že si ho Britové tolik považují, řekla v rozhovoru pro DVTV redaktorka CNN v Londýně Ivana Kottasová.
Britská média označila obřad uložení rakve za "intimní", ceremonii na rozdíl od státního pohřbu nepřenášela žádná média. Poslední rozloučení s "matkou, babičkou a prababičkou" tak bylo v ostrém kontrastu s velkolepým veřejným rozloučením, které se odehrálo během dne, napsal list The Guardian. Kromě prince Philipa, který zemřel loni, jsou v kapli uloženi i rodiče panovnice, král Jiří VI. a královna matka Alžběta, a její sestra Margaret. Pamětní kapli Jiřího VI. nechala Alžběta II. vybudovat v roce 1969 jako přístavek ke kapli svatého Jiří, kterou začal stavět Edward IV. už v 15. století. Kaple je jedním z tradičních míst odpočinku anglických králů.
Rakev s britskou královnou Alžbětou II. byla dnes večer uložena do krypty v kapli svatého Jiří na královském hradě Windsoru. Panovnice, která zemřela 8. září po 70 letech na trůně, spočinula vedle svého manžela, prince Philipa. Královská rodina to oznámila na svém webu.
"Královna byla pohřbena společně s vévodou z Edinburghu v pamětní kapli Jiřího VI.," píše se v prohlášení. Uložení rakve přihlíželi v soukromí pouze nejbližší příbuzní královny.
Televizní přenosy z pohřbu zesnulé britské královny Alžběty II. se zařadí k nejsledovanějším vysíláním v britských dějinách. Zatímco vydavatelé novin a časopisů vydělali na rekordním prodeji tiskovin s touto tematikou, pro televize bude tento týden znamenat zejména velké vypětí a finanční ztráty, píše The Guardian.
Z úcty ke královně a v souladu s přáním Buckinghamského paláce se britská média po úmrtí panovnice dohodla, že na různě dlouhou dobu vyřadí ze svých programů a stránek reklamu. První reklamní ticho panovalo v Británii od čtvrtečního skonu Alžběty II. do konce následného víkendu. Zejména ve veřejném prostoru inzerci nahradily portréty královny. Během pracovního týdne se reklama na některých místech obnovila, při dnešním pohřbu ale opět zmizela.
Manželky britských princů Williama a Harryho, Kate a Meghan, v pondělí na pohřeb královny Alžběty II. zvolily symbolické šperky, kterými ozdobily své smuteční šaty. Obě si na sebe vzaly doplňky, které jim věnovala zesnulá panovnice, napsala agentura AFP.
Kate, která se po smrti královny stala princeznou z Walesu, dnes na sobě měla čtyřřadý perlový náhrdelník s diamantovou sponou, který patřil Alžbětě II. Šperk vytvořilo slavné britské klenotnictví Garrard. V roce 1982 jej na sobě měla princezna Diana při státní návštěvě nizozemské královny Beatrix v Londýně.
Vévodkyně z Cambridge a Cornwallu doplnila šperk diamantovými náušnicemi s bahrajnskými perlami, které rovněž pocházejí z královniny sbírky. Náušnice byly vytvořeny z perel, které Alžběta a její manžel, princ Philip, dostali jako svatební dar z Bahrajnu v roce 1947. V prvních letech Alžbětiny vlády byly na panovnici často k vidění.
Meghan zvolila jednoduché náušnice, rovněž s diamanty a perlami. Vévodkyně ze Sussexu tento šperk dostala od královny v roce 2018, když se po svatbě s princem Harrym připojila ke královské rodině, a ještě předtím, než se pár odstěhoval do Kalifornie a rezignoval na své oficiální povinnosti.
Po Connerovi přečetli modlitby tři kaplani z panství, na kterých královně nejvíce záleželo - Sandringhamu, Balmoralu a Windsoru. Korunní klenotník poté z rakve sňal královninu korunu, žezlo a jablko, které budou vráceny do londýnského Toweru. Královnin lord komoří, kterým byl bývalý ředitel tajné služby MI5 Andrew Parker, následně symbolicky zlomil svou úřední hůlku a položil ji na královninu rakev. Ta poté byla za zvuků hymny spuštěna do královské krypty. Rakev bude přenesena do rodinné hrobky, kde ji později večer během soukromého obřadu pohřbí členové královské rodiny.
V doprovodu členů královské rodiny přenesli nosiči rakev do interiéru kaple. Sbor poté zazpíval Žalm 121. Bohoslužbu zahájil windsorský děkan David Conner. "Její klidná a důstojná přítomnost nám uprostřed našeho rychle se měnícího a často neklidného světa dodala důvěru, abychom stejně jako ona čelili budoucnosti s odvahou a nadějí," prohlásil na úvod bohoslužby o královně Alžbětě.
Spuštěním rakve královny Alžběty II., ze které byly odebrány korunovační klenoty, do krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor skončil smuteční obřad, kterého se tam účastnilo asi 800 hostů. Byli mezi nimi členové královské rodiny, premiéři členských zemí britského Společenství či zaměstnanci královských sídel, kteří se s panovnictví osobně setkávali.
Procesí, které rakev ke kapli doprovázelo, na místě pozorovaly tisíce lidí. Zesnulou panovnici přišli vyprovodit také její mazlíčci. Zaměstnanci hradu na nádvoří přivedli psy corgi, plemeno, které Alžběta II. chovala celý život, a před hradem byl také královnin poník Emma.
V kapli svatého Jiří na hradě Windsor začal smuteční obřad pro asi 800 hostů za zesnulou britskou královnu Alžbětu II. Účastní se ho členové královské rodiny, premiéři členských zemí britského Společenství či zaměstnanci královských sídel, kteří se s panovnictví osobně setkávali. Alžbětu II. večer pohřbí v královské kryptě po boku jejího manžela prince Philipa členové královské rodiny.
Ke hradu Windsor rakev panovnice doprovodilo procesí s čestnými strážemi po takzvané Dlouhé stezce, kterou lemovali vojáci z několika vojenských útvarů, vojáci rakev také doprovázeli. Každou minutu se rozezněly zvony a zevnitř hradního areálu zněly dělové salvy.
Vůz s rakví dorazil na hrad Windsor, kde bude královna večer pohřbena.
"S americkým prezidentem Joem Bidenem jsme se stihli pozdravit," řekl premiér ke skutečnosti, že seděl v katedrále za americkým prezidentem.
"Moje účast tady byla důležitá, protože jsem viditelně zastoupil naši republiku a vyjádřil jsem účast České republiky králi Karlu III.," uvedl premiér.
"Pohřeb se konal ve velmi důstojné atmosféře. Bylo vidět i v Londýně, jak si britští občané vážili své královny," řekl českým novinářům v Londýně premiér Petr Fiala. Vyjádřil obdiv nad tím, jak byla celá akce zorganizovaná.
Nový král Karel III. salutuje u Wellingtonova oblouku své matce a zesnulé královně Alžbětě II.
Na hradě Windsor se ve čtyři hodiny odpoledne londýnského času (v pět našeho) v kapli svatého Jiří uskuteční menší smuteční obřad pro asi 800 hostů. V královské kryptě pod kaplí bude pak večer Alžběta II. při soukromém obřadu pohřbena po boku svého manžela a předků.
Za zvuku státní hymny vyjel od Wellingtonova oblouku v Londýně vůz s rakví Alžběty II. na cestu k hradu Windsor, kde bude královna večer pohřbena.
Státníci přítomni na bohoslužbě se odebrali na recepci, kterou pořádá britský ministr zahraničí James Cleverly. Bohoslužby na hradě Windsor, kam rakev později odpoledne dorazí, se zúčastní zhruba 800 hostů včetně zaměstnanců královských sídel, kteří se s královnou osobně setkávali.
Poslední srovnatelný pohřeb zažila Velká Británie v roce 1965, kdy se loučila s premiérem Winstonem Churchillem.
Everywhere, the undertones of Sir Winston Churchill's 1965 funeral pic.twitter.com/b3VBO2UOeT
— Dr Peter Caddick-Adams #StandwithUkraine (@militaryhistori) September 19, 2022
Podívejte se na fotografie královniny poslední cesty.
Davům se mohli vyhnout lidé, kteří si předem rezervovali místa v londýnských kinech, která dnes pohřeb promítala ve svých sálech. Například kino Vue poblíž náměstí Picadilly Circus mělo obsazeno dlouho dopředu, další zájemce z ulice proto už dnes dovnitř nepouštělo. "Máme plný náš největší sál pro asi 300 lidí. Pokud vím, rezervace jsou obsazené i v našich dalších londýnských kinech," řekl uvaděč Matt.
Takto vypadaly dvě minuty ticha za Alžbětu II. v Hyde Parku.
Dvěma minutami ticha uctily památku královny Alžbety II. stovky lidí v Hyde Parku. @Aktualnecz pic.twitter.com/cWql2JybTA
— Jana Václavíková (@janavacl) September 19, 2022
Bohoslužba za Alžbětu II. skončila. Po dvou minutách ticha a zpěvu hymny ji hrou z kůru uzavřel vrchní královský dudák. Rakev nyní zamíří do Windsoru.
Pohled do katedrály v době bohoslužby
Bohoslužbu vedl westminsterský děkan David Hoyle a kázání pronesl arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Se čtením vystoupí premiérka Liz Trussová i generální tajemnice britského Společenství Patricia Scotlandová.
"Se vděkem vzpomínáme na její neochvějný závazek vznešenému poslání královny Británie a Společenství," pronesl v úvodu bohoslužby Hoyle.
Krátce po děkanovi z Westminsteru a po zpěvu Žalmu 42 složeného pro tuto příležitost vystoupila se čtením z evangelia podle Jana ministerská předsedkyně Trussová. Vybrala si pasáž, kde Kristus svým následovníkům slibuje místo v nebi.
Tisíce Britů i zahraničních turistů dorazily do londýnského Hyde Parku sledovat pohřeb královny Alžběty II. vysílaný na velkoplošných obrazovkách.
Vedle současné premiérky Liz Trussové je na bohoslužbě pět bývalých premiérů a jedna bývalá premiérka. Theresa Mayová, Tony Blair, Boris Johnson, Gordon Brown, David Cameron a John Major.
Mezi zahraničními hosty je také první dáma Ukrajiny Olena Zelenská. Prezident Volodymyr Zelenskyj kvůli válce Ukrajinu od února neopouští.
Začala bohoslužba ve Westminsterské katedrále.
Od naší zpravodajky v Londýně Jany Václavíkové: Od rána nad Londýnem létaly helikoptéry. Krátce před začátkem státního pohřbu ale z oblohy zmizely. Důvodem je pravděpodobně hluk, který by mohl událost narušit. Proto byla odkloněna i stovka letů, která dnes mířila na londýnské letiště Heathrow
Rakev s pozůstatky na lafetě táhlo 142 královských námořníků
Ve Westminsterské katedrále je dva tisíce smutečních hostů.
Král Karel III. přijíždí na smuteční obřad.
Jeden z policistů krátce před smutečním obřadem zkolaboval.
Průvod s rakví už je před Westminsterskou katedrálou.
Deník The Times má na svém webu rozhovor s mužem, který dorazil až z australského Brisbane, aby se rozloučil s královnou. Padesátiletý Australan letěl s přestupy 38 hodin, do Londýna přiletěl v neděli.
Jde o první státní pohřeb ve Velké Británii od roku 1965, kdy zemřel premiér Winston Churchill.
Limuzína s americkým prezidentem Joem Bidenem v ulicích Londýna.
Joe Biden’s immense armoured limousine - nicknamed ‘the Beast’ - got stuck in London traffic on Monday morning https://t.co/c57kmDQm39
— Evening Standard (@EveningStandard) September 19, 2022
Předpověď počasí je poměrně příznivá. Sedmnáct stupňů, ale nemělo by pršet.
Připomeňme, že delegaci České republiky vede premiér Petr Fiala. Do Londýna přiletěl už v neděli večer.
Londýn očekává na pohřbu zástupce téměř všech zemí světa. Pozvání neobdržely jen Rusko, Bělorusko, Venezuela, Sýrie, Afghánistán a Barma.
Někteří hosté se už usadili a čekají na rakev královny Alžběty II., která bude přenesena do Westminsterského opatství.
Bohoslužba ve Westminsterské katedrále začne v jedenáct hodin londýnského času, tedy v poledne našeho. Smuteční průvod se vydá z katedrály ve 12:15 londýnského času (13:15 našeho).
V ulicích metropole se s královnou rozloučí více než milion lidí.
Londýn se chystá na jeden z největších pohřbů v historii.
Britská média o pohřbu Alžběty II. hovoří a píší jako o největší policejní akci v britské historii.
Dopravní podnik předem varoval, že cestování v centru Londýna dnes bude kvůli uzavírkám obtížné. Čeká se, že do metropole přijede kvůli pohřbu až milion lidí, další jsou tady už od víkendu.
Zřízenci ve stanicích metra od rána instruují cestující, aby se vyhnuli zavřeným stanicím Westminster, St. James's Park a Hyde Park Corner. Některé stanice fungují pouze pro výstup. Změny se dotkly i linek autobusů, protože uzavřené jsou některé důležité ulice v centru, zejména kolem sídla parlamentu ve Westminsteru a kolem Hyde Parku, ale také ve čtvrtích Kensington a Chelsea.
Lidé, kteří si chtěli pojistit místa s dobrým výhledem podél trasy smutečního průvodu, kempovali na třídě Whitehall a podél třídy Mall vedoucí k Buckinghamskému paláci už od nedělního večera. Mnozí si přinesli skládací židle, spacáky i teplé občerstvení. Čekáním u zátarasů střežených policisty stráví více než 12 hodin, protože rakev s pozůstatky královny se na cestu městem vydá až po poledni.
Ve Westminsterské katedrále se bude konat bohoslužba za účasti 2000 hostů a také smuteční obřad za účasti zhruba 800 osob v kapli sv. Jiří na hradě Windsor. Státní pohřeb skončí večer soukromým obřadem pro členy královské rodiny v kapli svatého Jiří a uložením rakve do královské krypty.
V Londýně se uzavřely dveře Westminsterského sálu, kde se veřejnost loučila se zesnulou královnou Alžbětou. Rakev bude převezena k bohoslužbě.
"Zatímco se připravujeme na poslední rozloučení, chtěl bych poděkovat všem těm nesčetným lidem, kteří mně i celé mé rodině byli v době zármutku oporou a útěchou," dodal král.
“As we all prepare to say our last farewell, I wanted simply to take this opportunity to say thank you to all those countless people who have been such a support and comfort to my Family and myself in this time of grief.”
— The Royal Family (@RoyalFamily) September 18, 2022
- His Majesty The King
➡️ https://t.co/IWS8bdYBMe pic.twitter.com/oXVjmSfRyn
Král Karel III. spolu s manželkou Camillou v neděli večer poděkoval všem lidem, kteří přišli vzdát hold zemřelé královně Alžbětě II. Britské úřady zároveň oznámily, že fronta k rakvi, která je vystavena ve Westminsterském sálu britského parlamentu, dosáhla své plné kapacity a uzavírá se. Stalo se tak několik hodin před začátkem státního pohřbu nejdéle vládnoucí britské panovnice.
"Jsme nad míru dojati tím, kolik lidí si dalo tu práci, aby přišlo vzdát hold celoživotní službě mé drahé matky a zesnulé královny," uvedl podle agentury AP Karel III. ve vyjádření zveřejněném Buckinghamským palácem.
The queue to attend Her Majesty The Queen's Lying-in-State is at final capacity and is now closed to new entrants
— Department for Digital, Culture, Media and Sport (@DCMS) September 18, 2022
Please do not attempt to join the queue
Stewards will manage those already nearby
Thank you for your understanding pic.twitter.com/4aJ3JRo5nZ
V 07:30 SELČ se dnes pro veřejnost uzavře Westminsterský sál v sídle parlamentu, kde byla od středy na katafalku vystavená rakev s královninými pozůstatky. Rakev se během dne několikrát přesune a ve smutečních průvodech ji doprovodí král Karel III. i další členové královské rodiny.
Británie dnes pohřbí královnu Alžbětu II. Ve Westminsterském opatství a na hradě Winsdor se budou konat celkem tři smuteční obřady.
Největší z nich, pro až 2000 hostů z celého světa, začne ve 12:00 SELČ. Druhého se odpoledne zúčastní 800 hostů a třetího večer jen královská rodina. Stanice BBC akci označila za "nejsložitější bezpečnostní operaci, jakou kdy Londýn zažil".
Celá Británie dnes ve 21:00 středoevropského času držela minutu ticha za zesnulou královnu Alžbětu II., lidé poté tleskali na oslavu jejího života. Začátek a konec "národní chvíle zamyšlení" označil zvon na věži Big Ben v centru Londýna, kolem které mlčky stály stovky lidí.
Premiérka Liz Trussová držela minutu ticha oblečená v černém se sklopenou hlavou před sídlem svého úřadu v Downing Street. "Do ticha se lze ponořit v soukromí o samotě doma nebo s přáteli a sousedy, na prahu domu, na ulici se sousedy nebo při vigiliích a dalších lokálních akcích," uvedla již dříve v prohlášení Downing Street.
Dvě minuty ticha se v Británii poprvé držely po první světové válce, tento akt je celosvětově srozumitelný, protože k němu nejsou potřeba slova, uvedl historik ve vysílání televize Sky.
"Alžběta II. byla zdrženlivá, vyzařoval z ní klid, ale také pocit, že jí na lidech záleží. Vystupovala jako obyčejná britská žena, ačkoli obyčejná ani trochu nebyla." Takto zesnulou britskou královnu v rozhovoru s ČTK popsal dlouholetý britský novinář Andrew Taussig, který několik let vedl cizojazyčné vysílání zpravodajské společnosti BBC. Svou zemi si prý bez královny neumí představit, což ovšem neznamená, že by si ji neuměl představit bez monarchie.
"Klíčové slovo je zdrženlivost," řekl na otázku, čím podle něj Alžběta II. získala tolik příznivců. "Myslím, že v tomto smyslu odrážela britskou povahu. Britové nejsou dramatičtí, teatrální. I moje žena to má hodně v sobě. Nechtějí, aby kdokoli viděl, že z něčeho dělají drama," pokračoval.
Čím blíže se lidé ve frontě dostávají na konec, tím pomaleji postupují.
Před London Bridge (2,8 km od začátku) fronta zpomalila, už spíš stojí, než jde pic.twitter.com/9eEgABsaJi
— Jana Václavíková (@janavacl) September 18, 2022
Na některá místa se dostanou jen lidé s páskou dokazující, že jsou ve frontě.
Fronta na rozloučení s královnou ubíhá plynule, hlásí z místa reportérka Aktuálně.cz.
THE QUEUE, tentokrát naživo! Fronta ubíhá plynule, security pouštějí lidi po větších skupinách, takže ani za Tower Bridge (2,5 km od začátku) fronta nestojí.@Aktualnecz pic.twitter.com/hSBA28GvVi
— Jana Václavíková (@janavacl) September 18, 2022
Poklonit se přišla také první dáma Ukrajiny Olena Zelenská.
Americký prezident Joe Biden se dnes odpoledne stejně jako mnozí další zahraniční státníci poklonil u rakve Alžběty II. Poté podepsal kondolenční knihu
Reportérka Aktuálně.cz Jana Václavíková se šla přesvědčit o stavu fronty, kterou lidé čekají, aby se mohli rozloučit s královnou. Čekací doba je 14 hodin, hlásí cedule u Southwark Parku.
Lidskoprávní aktivisté kritizují, že pozvánku na pondělní pohřeb britské královny Alžběty II. dostal saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán. Podle americké Ústřední zpravodajské služby tento de facto panovník islámské absolutní monarchie schválil vraždu novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu v roce 2018. Agentura Reuters dnes odpoledne s odkazem na zdroj z britského ministerstva zahraničí napsala, že účast prince na pohřbu královny se již neočekává a že za změnou plánu stojí Rijád.
Pozvánku na smuteční obřad neobdrželi zástupci Ruska, Běloruska, Sýrie, Barmy, Venezuely a Afghánistánu. Pouze na úrovni velvyslanců mohou být zastoupeny Írán, Severní Korea a Nikaragua.
Pondělní pohřeb královny Alžběty II., jež byla pro většinu Britů jedinou panovnicí, kterou za svůj život zažili, budou provázet nejrozsáhlejší bezpečnostní opatření v dějinách Londýna, píše agentura AP. Starosta britské metropole Sadiq Khan v této souvislosti královnin státní pohřeb označil za bezprecedentní bezpečnostní výzvu.
"Tolik světových vůdců se na jednom místě nesešlo už několik desetiletí," prohlásil Khan. "Je to bezprecedentní," dodal. "Mohli by se objevit zlí lidé, kteří by chtěli poškodit jednotlivce nebo některé naše světové lídry," řekl starosta agentuře AP. "Takže pracujeme neuvěřitelně tvrdě - policie, bezpečnostní služby a mnoho, mnoho dalších - abychom zajistili, že tento státní pohřeb proběhne co nejlépe," dodal.
Premiér Petr Fiala večer zamíří na recepci pořádanou králem Karlem III.
Český premiér Petr Fiala už je v Londýně. Do britské metropole dorazil před půl třetí odpoledne.
"Zatím nebyl zrušen žádný pondělní let z Prahy do Londýna," řekla dnes ve 13:30 středoevropského času mluvčí pražského letiště Klára Divíšková.
Zrušeno bude na 100 odletů a příletů na londýnské letiště Heathrow, aby hluk nenarušil pondělní pohřeb ve Westminsterském opatství a následný smuteční obřad na hradě Windsor.
Londýnský dopravní podnik se připravuje, že na pondělní státní pohřeb královny Alžběty II. do britské metropole přijede zhruba milion lidí. Šéf společnosti Transport for London, která v Londýně zajišťuje veřejnou dopravu, Andy Byford dnes řekl, že od královnina úmrtí 8. září se v hlavním městě objevilo "obrovské množství nových cestujících". Poptávka po veřejné dopravě však podle něj vyvrcholí v pondělí.
V celém Spojeném království bude vypraveno přibližně 250 vlakových spojů navíc. Šéf společnosti Network Rail, která vlastní většinu britské železniční sítě, Peter Hendy v této souvislosti poznamenal, že v pondělí bude "největší provoz veřejné dopravy od olympijských a paralympijských her v Londýně v roce 2012".
Britské úřady dnes rozhodnou o uzavření fronty vedoucí k rakvi se zesnulou britskou královnou Alžbětou II. Vláda již vyzvala veřejnost, aby se nevydávala na cestu do zástupu, neboť lidé by mohli být nakonec zklamaní, že se do fronty už nedostanou.
Odhadovaná doba čekání na vstup do Westminsterského paláce, kde je rakev od středy vystavena, kolem dnešního poledne SELČ podle průběžně aktualizovaného odhadu britských úřadů byla zhruba 14 hodin. V Londýně je 15 stupňů Celsia a polojasno. Zástup lidí se táhne od parku Southwark, podél jižního nábřeží Temže a následně přes most k Westminsterskému sálu britského parlamentu.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Americký prezident Joe Biden přiletěl v sobotu pozdě večer do Londýna na pondělní pohřeb královny Alžběty II. Podle britského listu The Guardian neformální jednání šéfa Bílého domu s novou britskou premiérkou Liz Trussovou, původně plánované na dnešek, bylo přesunuto na středu na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.
Pondělní státní pohřeb královny Alžběty II. bude možné sledovat mimo jiné ve zhruba 125 kinech po celé Británii. Oznámily to o víkendu britské úřady a kinematografická asociace upozornila, že kapacita některých filmových sálů je už zcela rezervována. Pohřeb bude rovněž k vidění na velkoplošných obrazovkách v mnoha parcích, na náměstích i v katedrálách. Pohřeb v přímém přenosu budou vysílat také televizní stanice BBC, ITV a Sky. Britská vláda na pondělí vyhlásila státní svátek. Očekává se, že pohřeb se stane patrně nejsledovanější akcí v britských dějinách a zastíní v tomto směru jiné významné události včetně pohřbu princezny Diany v roce 1997, olympijských her v Londýně v roce 2012 či řady královských svateb.
Na státní pohřeb britské královny Alžběty II. přicestuje na 500 zahraničních hostů reprezentujících 200 zemí a teritorií. Bude mezi nimi téměř stovka prezidentů a šéfů vlád a přes 20 příslušníků královských rodin. Pozvánky na pohřeb nedostali představitelé Ruska, Běloruska, Barmy, Sýrie, Venezuely a Afghánistánu. Naopak Írán, Nikaragua a Severní Korea mají pozvánku, ale jen na úrovni velvyslanců.
Překvapený Princ William v davu truchlících v centru Londýna narazí na Čecha. (0.43)
The King and Prince of Wales have been meeting people waiting in the queue for the Queen's lying in state at Westminster Hall.
— Sky News (@SkyNews) September 17, 2022
Latest here: https://t.co/OwdeBNq8uA pic.twitter.com/bFVhVMaYTj
Král Karel III. vítá truchlící v centru Londýna.
Watch live: King Charles greets mourners in central London as the queue to see the Queen lying in state reaches 16 hours.
— Sky News (@SkyNews) September 17, 2022
Latest: https://t.co/8AFWhoW82a
📺 Sky 501, Virgin 602, Freeview 233 and YouTube https://t.co/lKF0S2dKN7
Hrad Windsor tyčící se nad stejnojmenným městečkem nedaleko Londýna byl pro královnu Alžbětu II. jedním z domovů, místem, kde se naučila jezdit na koni a které bylo v posledních letech její hlavní rezidencí. Po její smrti se proměnilo v jakési poutní místo, kam i po více než týdnu od její smrti stále přichází tisíce lidí s květinami a děkovnými vzkazy. V pondělí se zde také zakončí poslední pouť nejdéle sloužící britské panovnice, jejíž rakev bude uložena v místní hrobce.
Dnes odpoledne nicméně na místě nepanovala nijak tíživá atmosféra. V takřka letním počasí proudil po promenádě k bráně hradu nekončící zástup lidí. Mnozí přišli s malými dětmi nebo psy a v odpoledním slunci pak posedávali na trávě na obou stranách příjezdové silnice, vedle stánků s občerstvením.
Pohřbu britské královny Alžběty II. se na pozvání britské vlády zúčastní čínský viceprezident Wang Čchi-šan. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Navzdory nesouhlasu některých členů britského parlamentu se zástupci Číny mohou přijít poklonit rakvi královny už ve Westminsterském sále, uvedla dnes stanice BBC. Alžběta II. zemřela ve čtvrtek 8. září ve věku 96 let. Na trůnu strávila 70 let a byla nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách. Pohřeb bude v pondělí 19. září ve Westminsterském opatství.
"Hlavy států (nebo jejich zástupci), které byly pozvány k účasti na státním pohřbu ve Westminsterském opatství, jsou rovněž pozvány k účasti na smutečním obřadu ve Westminsterském sále," řekl BBC na dotaz mluvčí parlamentu.
Londýnská záchranná služba za tři dny ošetřila 710 lidí, kteří čekali v několikahodinové frontě vedoucí k sídlu britského parlamentu a rakvi se zesnulou královnou Alžbětou II. Do nemocnice odvezli zdravotníci dalších 81 lidí a obávají se, že počty čekajících s obtížemi by mohly kvůli velmi chladnému počasí dále stoupat, napsal dnes list The Guardian. Příznivci královny už se také začali seskupovat v místech, o kterých se domnívají, že jim poskytnou dobrý výhled na procesí při pondělním pohřbu, informovala agentura AP.
Ve středu zdravotníci pomáhali 291 lidem na místě, 17 jich skončilo v nemocnici. Ve čtvrtek ošetřili 144 osob a odvezli 25, v pátek to bylo 275 ošetřených na místě a 39 hospitalizovaných. Délka fronty je proměnlivá a úřady ji regulují, aktuálně je čekací doba delší než 13 hodin, v pátek večer museli lidé počítat i s více než 25 hodinami čekání.
Celková doba čekání ve frontě na poslední rozloučení s královnou Alžbětou II. nyní podle průběžně aktualizovaného odhadu britských úřadů činí až 14 hodin, což je podstatně méně než během noci a brzy ráno, kdy to bylo až 25 hodin.
Nový britský král Karel III. dnes spolu se svým nejstarším synem Williamem, novým princem z Walesu, překvapivě přišel za lidmi, kteří stojí dlouhé hodiny ve frontě, aby se mohli ve Westminsterském sálu poklonit rakvi s britskou královnou Alžbětou II. Dav králi po příchodu třikrát provolal slávu. Někteří s ním patrně také žertovali a potřásli si rukou. Princ William lidem poděkoval za to, že přišli, a popřál jim, aby ve frontě nečekali dlouho. "Nikdy by nevěřila, že přijde tolik lidí," řekl o své babičce Alžbětě II. William se na místě zdržel déle než jeho otec. "Můj otec je mnohem rychlejší než já," zažertoval.
🔴Pictured: King Charles III and Prince William make surprise visit to ‘The Queue' (📷Reuters) pic.twitter.com/u30E7YVhEH
— Evening Standard (@standardnews) September 17, 2022
Podle zpravodaje Sky News Ivora Bennetta fronta stále roste, ale již není tak dlouhá jako před několika hodinami. Při popisu situace poznamenal, že někteří lidé patrně přišli poté, co se v noci posilňovali pivem a pizzou, zatímco jiní třímají kelímky s kávou. Jedna skupinka žen mu řekla, že se doporučením úřadů nenechaly odradit a přišly "z úcty ke královně". Na cestu si vzaly banány, vodu a brambůrky.
Mohammed, nadšený obdivovatel královny, strávil ve frontě 13 hodin. "Jsem v šoku," řekl BBC. "Je to největší moment v životě, nic se tomuto okamžiku nevyrovná," dodal. Královna byla pro jeho rodinu, která se před desítkami let přestěhovala z Bangladéše do Británie, důležitou osobností. "Myslím, že když moje matka vyrůstala, potřebovala nějaký vzor," řekl Mohammed s tím, že jej našla v královně, protože ji inspirovalo její chování.
Britská vláda brzy ráno, když čekací doba přesahovala 24 hodin, vyzvala lidi, aby necestovali do metropole s cílem se do fronty připojit. Takto vypadá dlouhé čekání v anglické metropoli:
Přístup do fronty vedoucí k sídlu parlamentu v centru Londýna, kam se lidé chodí poklonit rakvi s britskou královnou Alžbětou II., se po více než sedmi hodinách opět otevřel. Doba čekání podle průběžně aktualizovaného odhadu britských úřadů nyní činí 16 hodin. Britská vláda brzy ráno, když čekací doba přesahovala 24 hodin, vyzvala lidi, aby necestovali do metropole s cílem se do fronty připojit. Teplota v noci klesla pod deset stupňů Celsia, ani to však tisíce lidí neodradilo od čekání na možnost vzdát panovnici poslední hold.
Pondělního pohřbu britské královny Alžběty II. se na pozvání britské vlády zúčastní čínský viceprezident Wang Čchi-šan. Informuje o tom agentura Reuters. Stanice BBC v pátek informovala, že čínské delegaci, která přijede do Londýna na pohřeb královny, nebude umožněno prohlédnout si její rakev ve Westminsterském sále v budově parlamentu. Někteří poslanci vyjádřili znepokojení z pozvání zástupců Číny vzhledem k tomu, že Peking uvalil sankce na několik britských zákonodárců za kritiku porušování práv ujgurské menšiny v čínské provincii Sin-ťiang. Čína jakékoli porušování práv Ujgurů popírá.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí v pátek uvedla, že "státní pohřeb královny Alžběty II. je pro Spojené království důležitou událostí". "Účast zahraničních delegací na pozvání Spojeného království je projevem úcty ke královně a důležitosti, která je přikládána (vztahům se) Spojeným královstvím," dodala.
Přístup do fronty vedoucí k budově parlamentu v centru Londýna, kam se lidé chodí poklonit rakvi se zemřelou britskou královnou Alžbětou II., byl po několika hodinách opět přerušen. Vláda žádá truchlící, aby se dnes už nepokoušeli do fronty dostat. Otevřena bude opět v sobotu v poledne (13:00 SELČ). Aktuálně lidé ve frontě čekají zhruba 22 hodin.
Všichni čtyři potomci zesnulé britské královny Alžběty II., včetně krále Karla III., se postavili ke stranám její rakve ve Westminsterském sále britského parlamentu, čímž začala vigilie k uctění památky panovnice. Karel III., princezna Anne a princové Andrew a Edward sešli do sálu po kamenném schodišti, všichni oblečení ve slavnostních uniformách. Anne je první ženou, která se této tradice dosud vyhrazené mužským potomkům monarchy účastní. Sourozenci u rakve setrvali asi deset minut, poté opět odešli. Ceremoniál živě přenášela stanice Sky News.
Při čekání se stalo také několik incidentů. Policie zadržela devatenáctiletého muže, který se svlékl a sexuálně obtěžoval dvě ženy ve frontě. Před policií se pokoušel uniknout skokem do Temže, byl však zadržen, když vyplaval, uvedl server Sky News. Podle údajů londýnské záchranné služby potřebovalo lékařské ošetření 435 lidí a za dva předchozí dny bylo 42 truchlících odvezeno do nemocnice, píše DPA.
Lidé se opět mohou řadit do fronty vedoucí k budově parlamentu v centru Londýna, aby se mohli poklonit rakvi se zemřelou britskou královnou Alžbětou II. Ve frontě lidé stráví asi 24 hodin a během noci mají počítat s velmi nízkými teplotami. Oznámila to dnes večer britská vláda, která přístup do fronty dopoledne pozastavila, protože již byla příliš dlouhá.
Příští pondělí čeká Velkou Británii státní pohřeb královny Alžběty II., první událost podobného rozsahu od pohřbu premiéra Winstona Churchilla. Než k němu dojde, může se s panovnicí, která zemřela minulý čtvrtek, rozloučit veřejnost. Tisíce lidí na to čekají i několik hodin, v pátek fronta dosáhla 16 kilometrů. Více najdete ve fotogalerii.
Rakev královny Alžběty ve Westminster Hall chce navštívit i bývalý fotbalista David Beckham. V dlouhé řadě lidí čeká 12 hodin, píše BBC.
David Beckham telling us what it’s been like waiting 12 hours to pay his respects to Queen Elizabeth II @BBCPolitics @BBCNews pic.twitter.com/EXkmEx0S3s
— Vicki Young (@BBCVickiYoung) September 16, 2022
Fronta, ve které stojí lidé, aby mohli vidět rakev královny, byla opět otevřena, uvádí BBC. Ihned do ní začali proudit další truchlící.
Král Karel III. přijel dnes do svého sídla ve velšském Cardiffu. Tam na něj ale čekali lidé, kteří nesouhlasí s britskou monarchií. Protestující nesli transparenty s nápisy "Nikoliv můj král", "Občan, ne poddaný" nebo "Zaplať daň z dědictví". Policie už tento týden zatkla několik lidí, kteří na veřejnosti proti monarchii protestovali.
Státní pohřeb Alžběty II. se v londýnském Westminsterském opatství uskuteční v pondělí 19. září od 11:00 tamního času (12:00 středoevropského letního času). Samotnému obřadu předchází podle přesného harmonogramu řada formalit včetně přesunu rakve s královnou. Po ceremonii budou následovat dvě minuty ticha, smuteční průvod a uložení rakve do hrobky na hradě Windsor.
Pondělní pohřeb britské královny Alžběty II. bude pro londýnskou policii největší bezpečnostní operací v historii, uvedl zástupce komisaře metropolitní policie Stuart Cundy. Londýnská policie nasadí do ulic britské metropole dosud největší počet strážníků a pro hlavy států a vlád spustí svou zatím největší ochrannou operaci.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme Vás u nového online přenosu o pohřbu královny Alžběty II. a nástupu krále Karla III. na trůn. Všechny starší informace naleznete zde.