Miami - Američtí vědci a specialisté na ochranu mořské fauny se chystají na unikátní operaci.
Chtějí přemístit tisíce vajíček mořských želv a přemístit je do bezpečí před ropnou skvrnou, která se rozšířila z vrtu společnosti British Petroleum.
Jedná se o vejce, nakladená do pístu na pobřeží Alabamy a severozápadní Floridy, sdělil mluvčí amerického Úřadu pro ochranu mořské přírody Charles Underwood.
"Přemístění vajec v mořských želv už známe z minulosti, ale v tak masovém měřítku se ještě nikdy neuskutečnilo. Nikdy a nikde na světě," řekl Underwood agentuře Reuters.
Jedná se o vejce mořských želv, které v dospělosti běžně dosahují hmotnosti přes sto kilogramů. Podle vědců bude přenos velmi náročný a ne všechna vejce se podaří zachránit, ale ponechat je na místech ohrožených ropnou skvrnou by znamenalo pro želvy konec.
Plavaly by přímo do nejznečištěnějších vod, kde by nepřežily. "Nechat vejce tam, kde teď jsou, by znamenalo pro všechny rozsudek smrti," tvrdí mluvčí amerických ochranářů.
Očekává se, že pokud transfer dopadne dobře, podaří se zachránit na 50 tisíc kusů zvířat. Na pobřeží vědci nalezli stovky uhynulých kusů, celkový rozsah katastrofy však zatím není znám.
Další odčerpávání ropy v místech kolem poškozeného vrtu komplikuje tropická bouře Alex. V pondělí zvedala vlny do výše čtyř metrů.
Alex by měla postupně nabrat sílu hurikánu a ve středu zasáhnout pobřeží USA a Mexika.
Ropa uniká z vrtu do moře už od 20. dubna a stala se nejhorší ekologickou havárii v historii Spojených států.